Paryska statua wolności – odkryj jej historię

Kojarzysz tylko nowojorską statuę wolności? Sprawdź historię paryskiego monumentu i dowiedz się o nim więcej.

Historia pomników wolności

Kiedy myślimy o statui wolności do głowy od razu przychodzi nam pomnik z Nowego Jorku. Statua Wolności jest jednym z symboli Stanów Zjednoczonych. Czy znamy jednak jego historię? W 1884 Francja przekazała ambasadorowi amerykańskiemu ten pomnik z okazji 110-lecia uchwalenia Deklaracji niepodległości. Oficjalnie odsłonięto go na Libert Island w roku 1886. Całość mierzy ponad 93 metry i waży ponad 229 ton. Wykonana ze stali i miedzi konstrukcja była dziełem Gustava Eiffla, sam wygląd pomnika wymyślił francuski rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi (piedestał zaprojektował amerykański architekt Richard Morris Hunt). Pomnik był miedziany, jednak pod wpływem korozji pokrył się patyną (stąd jej zielonkawy odcień). Wewnątrz monumentu znajdują się 3 pary schodów, które prowadzą do punktu widokowego.

Paryska statua wolności

Projekt podarunku dla Stanów Zjednoczonych powstał we Francji, to tutaj wykonano także jej pierwowzór. Dzisiaj pierwsza stworzona przez Eiffla, Hunta i Bertholdiego konstrukcja ozdabia Paryż. Pomnik od 1889 roku znajduje się na Île aux Cygnes koło mostu Grenelle, mierzy 11,5 metra i waży 14 ton. W Paryżu znajduje się także druga paryska statua wolności mniejszych rozmiarów. Można było podziwiać ją w Ogrodzie Luksemburskim, obecnie znajduje się w Muzeum Orsay. Czy na terenie Francji znajdują się jeszcze inne repliki statuy wolności? Jest ich bardzo dużo, znajdziemy je w ponad 20 miastach. Statuy wolności możemy podziwiać także w 30 miastach w Stanach Zjednoczonych. Popularny na świecie symbol jest rekonstruowany w wielu krajach między innymi w Austrii, Hiszpanii, Irlandii, Kosowie, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, ale także w Argentynie, Brazylii, Ekwadorze, Indiach, Izraelu, Japonii, Meksyku, Peru, Wietnamie i na Filipinach.

Flamme de la Liberté – płomień wolności

W 1989 Stany Zjednoczone podarowały Francji Flamme de la Liberté w podziękowaniu za pomoc w odrestaurowaniu amerykańskiej statuy wolności. Pomnik w kształcie płomienia ze statuy uznaje się za symbol przyjaźni amerykańsko-francuskiej. Obecnie często zapomina się o znaczeniu monumentu. Dlaczego? W pobliżu mostu Alma, koło którego mieści się Flamme de la Liberté, miał miejsce śmiertelny wypadek samochodowy księżnej Diany. Dzisiaj przy pomniku zostawiano są kwiaty, znicze, zdjęcia i pocztówki upamiętniające księżną.

Adres:
Pont de Grenelle, 75000 Paris, Francja

Dojazd:
RER C stacja Avenue du Président Kennedy

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

La Défense ParyżSimone de Beauvoir