Naziemne stacje metra w Paryżu

Metro kojarzy się głównie z podziemnym transportem, ale w Paryż jest kilka stacji, które znajdują się powyżej poziomu gruntu, a nawet sporo nad nim. Z wagonów metra rozciąga się wtedy ciekawy widok na Paryż. Odkryjcie naziemne stacje metra w Paryżu i dowiedzcie się więcej na ich temat.

Czy metro jeździ tylko pod ziemią? Położenie paryskiego metra

Wielu Polaków myśli, że metro jeździ tylko pod ziemią. W naszym warszawskim metrze faktycznie tak jest i z reguły metro jeździ właśnie pod ziemią, ale nie zawsze. Położenie stacji paryskiego metra jest różne. Najczęściej określa się je jednak podając następujące 3 kategorie: podziemne (fr. souterraine), naziemne (fr. aérienne, w dokładnym tłumaczeniu powietrzne) oraz na poziomie gruntu (fr. fleur de sol). Niektóre stacje są łączone – część jest pod ziemią, a część nie. Zazwyczaj chodzi o dwie różne linie metra, z których jedna jest podziemna a druga na innym poziomie. Oczywiście większość stacji metra jest pod ziemią, dlatego właśnie stacje naziemne są tak ciekawe.

Dlaczego warto wybrać się na naziemne stacje metra w Paryżu?

Utarło się, że dobrym sposobem zwiedzania Paryża na przykład w czasie niepogody jest jazda autobusem. Przemieszczamy się, a jednocześnie podziwiamy Paryż. Naszym zdaniem świetnym wyborem są także tramwaje jeżdżące wokół Paryża oraz naziemne stacje metra, z których można podziwiać Paryż. Większość naziemnych stacji metra jest połączona wiaduktami, po których porusza się metro – nie jedzie ono więc po poziomie gruntu, a nad nim, dzięki czemu widok na Paryż jest naprawdę dobry. Oprócz tego metro jeździ także przez mosty na Sekwanie. Na niektórych odcinkach stacje są podziemne, ale wagony metra przejeżdżają na zewnątrz. Jest tak na przykład na trasie metra 1 między stacjami Pont de Neuilly i Esplanade de La Défense – metro jedzie po moście Pont de Neuilly.

naziemne stacje metra w paryżu

Trakcje naziemnego odcinka linii metra 6 w dzień i w nocy, źródło: MathTeacherGuy, Benh LIEU SONG/Wikimedia Commons

Nietypowa linia 6 paryskiego metra

Linia 6 paryskiego metra jedzie ze stacji pod Łukiem Triumfalnym – Charles de Gaulle – Étoile aż do położonej na skraju 11. i 12. dzielnicy Paryża stacji Nation. Trasa linii jest bardzo interesująca, znajduje się na niej wiele zabytków i ciekawych miejsc: wspomniany już Łuk Triumfalny, Place du Trocadéro i Palais de Chaillot, cmentarz Passy, wieża Eiffla, most Bir-Hakeim, Tour Montparnasse, cmentarz Montparnasse, paryskie katakumby czy most Bercy. Z okien wagonów metra można podziwiać nie tylko wieżę Eiffla i Sekwanę, ale także murale street art w 13. dzielnicy Paryża. Linia metra 6 ma 28 stacji, w tym aż 10 naziemnych i 4 fleur de sol. Najwięcej widoków zobaczymy pomiędzy stacjami Passy a Bercy – na tym odcinku jest 10 stacji naziemnych i 2 fleur de sol.

Dobrym wyborem jest także przejażdżka linią metra 2, która ma 4 stacje naziemne. Mowa tu o odcinku od stacji Barbès – Rochechouart do Jaurès. W trakcie jazdy można podziwiać fragment 18. dzielnicy Paryża, dworce kolejowe Gare du Nord i Gare de l’Est, a także Le Bassin de la Villette i canal Saint-Martin.

Stacje łączone:
metro 2 (naziemne) i 4 (podziemne) stacja Barbès – Rochechouart
metro 2 (naziemne) oraz 5, 7 (podziemne) stacja Stalingrad
metro 2 (naziemne) oraz 5, 7bis (podziemne) stacja Jaurès
metro 5 (naziemne) i 10 (podziemne) stacja Gare d’Austerlitz
metro 6 (naziemne) oraz 8, 10 (podziemne) stacja La Motte-Picquet – Grenelle

Stacje w pełni naziemne:
metro 2 stacja La Chapelle
metro 6 stacja Bir-Hakeim
metro 6 stacja Dupleix
metro 6 stacja Cambronne
metro 6 stacja Sèvres – Lecourbe
metro 6 stacja Corvisart
metro 6 stacja Glacière
metro 6 stacja Nationale
metro 6 stacja Chevaleret
metro 6 stacja Quai de la Gare
metro 13 stacja Malakoff – Rue Étienne-Dolet
metro 13 stacja Châtillon – Montrouge

Stacja fleur de sol łączone z podziemnymi:
metro 1 (fleur de sol) i 5, 8 (podziemne) stacja Bastille

Stacje fleur de sol:
metro 5 stacja Quai de la Rapée
metro 6 stacja Passy
metro 6 stacja Saint-Jacques
metro 6 stacja Bel-Air
metro 8 stacja Créteil – L’Échat
metro 8 stacja Créteil – Préfecture
metro 8 stacja Créteil – Université
metro 8 stacja Pointe du Lac

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Mity o ParyżuJak głosować w Paryżu na wybory parlamentarne w Polsce