Niezwykłe stacje metra w Paryżu

Metro w Paryżu jest naprawdę niezwykłe. Nie chodzi tu tylko o jego rozbudowaną sieć czy przejrzysty układ, ale także o walory estetyczne, artystyczne i edukacyjne. Na wielu stacjach można podziwiać freski, mozaiki, rzeźby czy uczyć się historii Paryża i Francji z tablic informacyjnych. Dzisiaj polecamy Wam niezwykłe stacje metra w Paryżu. Sprawdźcie na jakich peronach warto wysiąść i chwilę popodziwiać perony.

Metro 11 stacja Arts et Métiers

Stacja metra Arts et Métiers swoją nazwę zawdzięcza położonej nieopodal szkole wyższej Conservatoire national des arts et métiers. W 1994 stacja była odnawiana, do pracy zdecydowano się zatrudnić belgijskiego twórcę komiksów i architekta Françoisa Schuitena. To właśnie ten artysta zadecydował o tym jak obecnie wygląda ta niezwykła stacja metra w Paryżu. Stacja Arts et Métiers pozwoli Ci przenieść się w krainy z dziecięcych marzeń podróży niemal jak u Juliusza Verne’a. Wystrój był inspirowany jego twórczością. Stacja Arts et Métiers wygląda jak wnętrze statku podwodnego rodem z „Dwudziestu tysięcy mil podwodnej żeglugi”. Ściany w kolorze miedzi, wielkie koła zębate i okrągłe okienka (typowe bulaje) z niezwykłymi krajobrazami sprawiają, że stacja wygląda naprawdę nietypowo. Specjalne oświetlenie jeszcze potęgują ten efekt. Stacja była wielokrotnie wyróżniana w konkursach, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie.

Niezwykłe stacje metra w Paryżu

Niezwykłe stacje metra w Paryżu: Arts et Métiers, źródło: Greenski/Wikimedia Commons

Metro 3 stacja Parmentier

Kolejną ciekawą stacją jest Parmentier – nosząca nazwisko znanego agronoma i farmaceuty francuskiego. Antoine Parmentier opracował plan diety, w której często spożywało się ziemniaki – w XVIII wieku była to nowość, ziemniaki wykorzystywano głównie do karmienia zwierząt. Dzięki jego odkryciu klęska urodzaju we Francji w roku 1785 nie była tak dotkliwa. Stacja metra Parmentier upamiętnia te wydarzenia – znajdziemy tam nie tylko rzeźbę przedstawiającą Parmentiera rozdającego ziemniaki, ale także tablicę opisującą historię ziemniaków w Europie.

Wysiądź i idź do muzeum

W Paryżu nie brakuje stacji metra, na których znajduje się coś nietypowego, aby „podpowiedzieć” turystom, że znajdą w okolicy coś ciekawego. Na peronach stacji Varenne znajdującej się koło Muzeum Rodina możemy podziwiać reprodukcje rzeźb znanego artysty. Stacja Louvre-Rivoli jest również ozdobiona rzeźbami, które znajdują się w pobliskim muzeum. Czekanie na takim peronie nie może być nudne! Na Pont-Neuf przy La Monnaie (Mennicy) możemy z kolei zobaczyć niezwykłe maszyny służące do wyrobu monet.

niezwykłe stacje metra w paryżu

Metro w Paryżu: Bastille, źródło: Geralix/Wikimedia Commons

Niezwykłe stacje metra w Paryżu

Jakie jeszcze niezwykłe stacje metra w Paryżu warto zobaczyć? Na stacji Hôtel de Ville koło parysiego ratusza znajdują się tablice z ciekawostkami historycznymi, na stacji Assemblée nationale przy Zgromadzenie Narodowym możemy podziwiać sylwetki znanych polityków. Stacja metra Bastille jest z kolei pełna odniesień do Rewolucji Francuskiej. Na stacji metra Basilique de Saint-Denis znajdziemy wiele informacji o historycznym charakterze pobliskiej bazyliki. Stacja Cluny-La Sorbonne jest ozdobiona podpisami słynnych studentów Sorbony i mozaikami Jeana Bazaine’a. Stacje Liège oraz Bastille są ozdobione freskami. Na peronach stacji Liège możemy podziwiać krajobraz i zabytki tego belgijskiego regionu na 18 przepięknych freskach ozdobionych dodatkowo ceramiką. Stacja Concorde zachwyca z kolei niezwykłą glazurą z cytatami z Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Stacja metra Chaussée d’Antin – La Fayette poświęcona jest kulturze amerykańskiej.

100 lat paryskiego metra

Z okazji 100-lecia istnienia paryskiego metra w roku 2000 postanowiono stworzyć niezwykłe stacje metra w Paryżu. Odnowiono 8 stacji zostało i przyporządkowano je konkretnym tematom. Stacja metra Bonne-Nouvelle została poświęcona kinie, Carrefour Pleyel muzyce, Villejuif – Léo Lagrange sportowi, Pasteur zdrowiu, Saint-Germain-des-Prés poetom, Tuileries historii metra w Paryżu i dziedzictwa na przestrzeni wieków, a Europe konstrukcji europejskich struktur.

metro w paryżu

Metro w Paryżu: Villejuif – Léo Lagrange, źródło: Pline/Wikimedia Commons

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

niezwykle jedzenie w paryżupark Buttes-Chaumont