Top 5 miejsc na Montmartre

Każdy kto chociaż raz był w Paryżu kojarzy historyczną dzielnicę miasta na pięknym wzgórzu – Montmartre. Miejsce zachwyca swoją atmosferą i doskonale oddaje charakter miasta. Dzisiaj polecamy Wam top 5 miejsc na Montmartre, podpowiadamy co koniecznie trzeba tam zobaczyć.

Bazylika Sacré-Coeur

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem na Montmartre jest bez wątpienia bazylika Sacré-Coeur. Jedna z pięciu bazylik w Paryżu wyróżnia się swoim wyglądem – ma elewację wykonaną z trawertynu w związku z czym ma białoszary odcień. Bazylika Sacré-Coeur utrzymany jest w stylu eklektyczny, ma wiele elementów stylu bizantyjskiego. Wnętrze kościoła zdobią przepiękne freski, rzeźby oraz organy. Przy kościele znajduje się wieża z najcięższym dzwonem w stolicy Francji – waży on niemal 19 ton. Bardzo popularnym miejscem są rozłożyste schody na skwerze Louis-Michel nieopodal bazyliki. To jedno z najbardziej obleganych miejsc w Paryżu zarówno przez mieszkańców miasta jak i turystów. Wybierasz się do bazyliki, ale nie chcesz wchodzić po schodach? Na lewo od skweru znajduje się specjalna winda Funiculaire de Montmartre.

Adres:

35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paryż

Place du Tertre: plac artystów

Niecałe 200 metrów od bazyliki znajduje się popularny plac artystów – Place du Tertre. Kiedyś pracowało oraz szkoliło tam swój warsztat wielu artystów. Z roku na rok miejsce jest jednak zapełniane tak zwanymi ogródkami mieszczących się obok restauracji. Na Place du Tertre nadal można jednak podziwiać prace artystów, kupić niezwykłe obrazki ukazujące Paryż czy poprosić o narysowanie karykatury. W XX wieku w okolicach placu mieszkało wielu artystów, między innymi Pablo Picasso czy Maurice Utrillo.

Adres:

Place du Tertre, 75018 Paryż

Top 5 miejsc na Montmartre: Espace Dali

Kilka metrów od Place du Tertre znajduje się jedno z ciekawszych naszym zdaniem muzeów w Paryżu – Espace Dali. Muzeum poświęcone jest twórczości Salvadora Daliego i prezentuje różne etapy jego artystycznego rozwoju. Możemy podziwiać tam nie tylko rzeźby czy obrazy artysty, ale także fotografie i filmy z jego udziałem. W Espace Dali znajdują się także meble – między innymi słynna kanapa w kształcie kobiecych ust.

Adres:

11 Rue Poulbot, 75018 Paryż

top 5 miejsc na montmartre

Top 5 miejsc na Montmartre: Moulin Rouge

Młyny na Montmartre

Montmartre słynie także ze swoich młynów. Najsłynniejszym jest oczywiście kabaret Moulin Rouge. Miejsce do dzisiaj przyciąga mnóstwo turystów, którzy chcą sobie zrobić zdjęcie przed wejściem do budynku. Kabaret jest wciąż aktywny, można wybrać się tam na imponujący spektakl. Idąc z Moulin Rouge w kierunku wzgórza możemy zajść na kawę do Café des 2 Moulins – słynnej kawiarni znanej przede wszystkim jako miejsce pracy filmowej Amelii. Trzecim ciekawym miejscem związanym z młynem jest Moulin de la Galette. Jest to jedynym działający na Montmartre młyn. W górnej części Moulin de la Galette znajduje się restauracja.

Adresy:

Moulin Rouge – 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paryż
Café des Deux Moulins – 15 Rue Lepic, 75018 Paryż
Moulin de la Galette – 83 Rue Lepic, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 2 stacja Blanche

Kabaret Lapin Agile

Co jeszcze warto wymienić na liście top 5 miejsc na Montmartre? Z pewnością Lapin Agile, czyli siedzibę jednego z najbardziej znanych paryskich kabaretów. W XX wieku było to jedno z miejsc spotkań śmietanki artystycznej Paryża. Gościli tam między innymi Guillaume Apollinaire, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani czy Maurice Utrillo. Urokliwy budynek do dzisiaj zachwyca swoim wyglądem i czaruje niezwykłą historią.

Adres:

22 Rue des Saules, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 12 stacja Lamarck-Caulaincourt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

park Buttes-ChaumontShakespeare and Company w paryzu