Rue Cremieux: najbardziej kolorowa ulica Paryża

W dobie popularności mediów społecznościowych coraz częściej szukamy unikatowych i ciekawych miejsc, gdzie możemy zrobić zdjęcia. Najpopularniejszą ulicą w Paryżu są oczywiście Pola Elizejskie, ale to rue Cremieux w 12. dzielnicy Paryża bije rekordy popularności na Instagramie. Dlaczego? Przekonajcie się!

Historia ulicy

W 12. dzielnicy Paryża nieopodal nabrzeży Sekwany oraz dworca Gare de Lyon mieści się ulica rue Cremieux. Została ona otwarta w 1865 (do roku 1897 nosiła nazwę Milaud). Podczas wielkiej powodzi w Paryżu pod jednym z budynków woda osiągała wysokość 1,75 metra! W tym miejscu znajduje się upamiętniająca to wydarzenie ceramiczna tablica. W 1932 roku ulicę zamknięto dla ruchu kołowego. Ulica o szerokości 7,5 metra ma długość 144 metrów, mieści się przy niej 35 budynków, a każdy z nich jest na swój sposób niezwykły.

Najbardziej kolorowa ulica Paryża

Na rue Cremieux zwraca się uwagę ze względu na dwupiętrowe budynki w pięknych odcieniach. Budynki wzdłuż całej ulicy są przepięknie pomalowane, a ich barwy od razu zwracają uwagę przywodząc na myśl włoskie czy hiszpańskie miasteczka czy estetykę południowoamerykańską. Można powiedzieć nawet, że wyjątkowa rue Cremieux jest prawdziwie nieparyska. Nijak nie kojarzy się ona z szerokimi ulicami wypełnionymi monumentalnymi budynkami w myśl przebudowy Haussmanna. Wzrok przyciągają także ozdobne okiennice czy elementy zdobiące elewacje. Naszym zdaniem interesująco wyglądają także drzwi. Uwielbiamy paryskie drzwi, bo są pełne niezwykłego uroku. Proste, a zarazem wyrafinowane i znacząco różniące się od modeli popularnych w Polsce. Niektóre budynki ozdobione są dyskretnymi muralami, które doskonale komponują się z otaczającą je przestrzenią. Przed budynkami w wielkich donicach stoi mnóstwo roślin – kwiatów, krzewów, pnączy. Malownicza uliczka jest pełna zieleni.

rue cremieux

Rue Cremieux – najbardziej kolorowa ulica Paryża

Czy rue Cremieux zostanie zamknięta?

Część mieszkańców ulicy chce wprowadzenia ograniczeń dotyczących ruchu, ponieważ przez większość czasu ulicę oblegają turyści. Na Instagramie pod hasztagiem #ruecremieux znajduje się już niemal 40 000 zdjęć! Zachowanie turystów potrafi spowodować kłopoty i być uciążliwe. Ludzie często robią sobie zdjęcia przy drzwiach konkretnych domów czy blokują przejście. Naszym zdaniem warto przede wszystkim zobaczyć rue Cremieux, nie trzeba koniecznie robić tam zdjęć. Jeśli się jednak na nie zdecydujemy, róbmy to w sposób niezakłócający mieszkańcom życia.

Adres:
rue Cremieux

Dojazd:
metro 5 stacja Quai de la Rapée

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

la samaritaine zakupy w paryżuMaria Leszczyńska