Top 5 mostów w Paryżu

Na Sekwanie znajduje się wiele mostów. Widok z każdego z nich zachwyci miłośników stolicy Francji. Dzisiaj wybrałyśmy top 5 mostów w Paryżu po których naszym zdaniem powinien przejść się każdy turysta. Jesteśmy pewni, że wpis skłoni Was do spacerów i odwiedzenia tych miejsc.

Odkryj najstarszy most w Paryżu – most Pont Neuf

Wszystkie opisane przez nas mosty są ułożone w porządku chronologicznym ich powstania. Na liście top 5 mostów w Paryżu musiał znaleźć się jako pierwszy most Pont Neuf, czyli najstarszy paryski most. Pont Neuf (Nowy Most) budowano w latach 1578-1607. Kamień węgielny pod budowę położył król Henryk Walezy. Most miał połączyć Luwr z opactwem Saint-Germain-des-Prés, przechodzi przez wyspę Île de la Cité. Jak na tamte czasy była to dość nowoczesna budowla – na moście były chodniki i obowiązywał zakaz budowania domów (co było powszechną praktyką). Most Pont Neuf składa się z 12 kamiennych przęseł, ma długość 278 metrów, a wysokość 28 metrów. Warto nadmienić, że konstrukcja tego mostu nigdy nie została zmieniona, dzięki czemu Pont Neuf jest najstarszym zachowanym mostem w Paryżu. Naszym zdaniem to punkt obowiązkowy podczas wyprawy do stolicy Francji.

Dojazd:

metro 7 stacja Pont Neuf

Sprawdź poziom wody w Sekwanie – Most Alma

Zbudowany w latach 1854-1856 most Alma został zainaugurowany przez Napoleona III. Jego nazwa upamiętnia bitwę nad Almą – pierwsze starcie zaliczane do wojny krymskiej, które odbyło się 20 września 1854 roku. Bitwa odbyła się nieopodal rzeki Almy na Krymie, wojska brytyjsko-francuskie zwyciężyły wtedy nad oddziałami rosyjskimi. Most Alma był oparty na trzech filarach, zdobiły go cztery rzeźby żołnierzy wojny krymskiej – artylerzysty, grenadiera, piechura i żuawa.

Przez wiele lat rzeźba w formie żuawa była wyznacznikiem poziomu wody w Sekwanie. Kiedy woda sięgała do stóp żuawa wstrzymywano ruch barek na Sekwanie. Gdy woda sięgała do poziomu kolan rzeźby żołnierza ogłaszano alarm przeciwpowodziowy. W 1910, w czasie Wielkiej Powodzi w Paryżu, wysoki poziom wody w rzece sprawił, że rzeźba była zakryta aż do ramion. Z powodu osunięcia most rozebrano i przeprowadzono jego naprawę w latach 1970-1974. Most poszerzono, aby usprawnić ruch uliczny. Z mostu usunięto rzeźby, Artylerzysta został przeniesiony do miasteczka La Fère, Grenadiera do Dijon, Piechura do Lasku Vincennes.

Nowy most ma tylko jeden filar, umieszczona jest na nim powiększona rzeźba Żuawa, nie spełnia już ona jednak funkcji pomiaru wody. Funkcje pomiarowe pełni teraz Pont de Grenelle. Most Alma związany jest z dwoma tragicznymi śmierciami. W 1993 nieopodal mostu zginął potrącony przez samochód poeta Jacek Bierezin, a w 1997 przy wjeździe do położonego nieopodal mostu tunelu zginęła księżna Diana.

Dojazd:

metro 9 stacja Alma-Marceau

top 5 mostów w paryżu

Top 5 mostów w Paryżu: Pont Neuf i Pont Bir-Hakeim, źródło: Sklep z fotografią, pixabay.com

Top 5 mostów w Paryżu – Most Mirabeau

Most Mirabeau budowano w latach 1895-1897, nazwano go na cześć Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau – polityka za czasów Rewolucji Francuskiej. Oparty na trzech łukach most ma 173 metry długości i 20 metrów szerokości. W chwili inauguracji most Mirabeau był najwyższym oraz najdłuższym mostem Paryża. Most znany ze słynnego wiersza Guillaume’a Apollinaire’a ozdobiony jest czterema rzeźbami siedzącymi w łodziach. Są one alegoriami miasta Paryż, Obfitości, Handlu i Nawigacji. Rzeźby nawiązują do kupców transportujących swoje towary Sekwaną, najprężniej działającej grupy zawodowej w średniowieczu, która w znaczącym stopniu wpłynęła na rozwój miasta. O wpływie gildii możecie przeczytać w naszym artykule Symbole Paryża: herb, flaga, dewiza. Most Mirabeau jest także ozdobiony herbem Paryża.

Dojazd:

metro 10 stacja Mirabeau
metro 10 Javel – André Citroën
RER C stacja Javel

Zachwyć się rzeźbami – Most Aleksandra III

W Paryżu znajduje się 30 mostów. Bez wątpienia najpiękniejszym z nich jest bogato zdobiony most Aleksandra III. Zbudowano go na wystawę światową w Paryżu w 1900 roku. Kamień węgielny pod budowę położył car Mikołaj II Romanow, syn cara Aleksandra III. Most miał być symbolem przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Wyłącznie metalową konstrukcję zaprojektowali i wykonali Jean Résal, Amédée d’Alby, Cassien-Bernard i Gaston Cousin. Most Aleksandra III ma długość 165 metrów, a szerokość 30 metrów. Inspirowany stylem modernistycznym most wygląda naprawdę niezwykle. Zdobią go liczne rzeźby, między innymi złote rzeźby na kolumnach na każdym krańcu mostu czy upersonifikowane postaci rzeki francuskiej Sekwany i rosyjskiej Newy. Wśród rzeźba można dostrzec alegorycznie przedstawioną Francję na przestrzeni wieków, bóstwa morskie, lwy czy putty. Na moście znajdują się godła Francji i Rosji. Całość zdobią kolumny oraz przepięknie wyglądające latarnie.

Dojazd:

metro 8 i 13 oraz RER C stacja Invalides

Poczuj się jak w filmie – Most Bir-Hakeim

Na naszej liście top 5 mostów w Paryżu nie mógł nie znaleźć się most Bir-Hakeim. Wybudowany w latach 1903-1905 most ma 227 metrów długości i 22,5 metra szerokości. Mostem poruszają się piesi i samochody, a znajdującym się na nad nim wiaduktem jeździ paryskie metro. Most Bir-Hakeim wygląda naprawdę niezwykle. Jest ozdobiony żeliwnymi rzeźbami, płaskorzeźbami oraz kamiennymi filarami. Idąc po moście otaczają nas wspierające konstrukcję wiaduktu podpory, całość jest oświetlona licznie zawieszonymi lampami. Most Bir-Hakeim wygląda szczególnie imponująco wieczorem i w nocy. Z tego miejsca możemy podziwiać wieżę Eiffla z zupełnie nowej perspektywy. Nagrano tutaj sceny wielu filmów, most ukazano między innymi w Incepcji reż. Christophera Nolana.

Dojazd:

metro 6 stacja Bir-Hakeim
metro 6 stacja Passy
RER C stacja Champ de Mars – Tour Eiffel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

tanie jedzenie w paryżuparyż światowa stolica mody