Top 5 muzeów znanych artystów w Paryżu

Dzisiaj w naszym cyklu top 5 zapraszamy Was do zapoznania się z najlepszymi paryskimi muzeami poświęconymi konkretnym twórcom. Sprawdźcie jakie miejsca znalazły się na naszej liście op5 muzeów znanych artystów.

Uwielbiamy wystawy w Luwrze czy Centre Pompidou, ale cenimy sobie także muzea poświęcone twórczości jednego artysty. W takich miejscach można skupić się na jednym twórcy, zobaczyć jego twórczą ewolucję, drogę do wypracowania własnego stylu i warsztatu artystycznego. Jakie miejsca w Paryżu Wam polecamy?

Top 5 muzeów znanych artystów w Paryżu:

  • Muzeum Eugène Delacroix
  • Muzeum Picassa
  • Muzeum Rodina
  • Muzeum Bourdelle
  • Espace Dali

Muzeum Eugène Delacroix

Zacznijmy od malarstwa. W 6. dzielnicy Paryża znajduje się muzeum poświęcone twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy francuskich – Eugène Delacroix. Muzeum powstało w dawnym mieszkaniu i atelier artysty. Możemy obejrzeć tam takie obrazy jak Autoportrait dit en Ravenswood ou en Hamlet, Charles Quint au monastère de Yuste, Mirabeau et Dreux-Brézé, Paire de babouches czy Portrait d’Auguste-Richard de la Hautière. Oprócz obrazów w Muzeum Eugène Delacroix zobaczymy także litografie, szkice, ilustracje, listy oraz przedmioty osobiste należące do malarza.

Adres:
6 rue de Fürstenberg,
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

Muzeum Picassa

Jednym z popularnych muzeów w Paryżu jest Muzeum Picassa. Jego dzieła na pewno Was zachwycą. Muzeum mieści się we wspaniale zachowanym budynku – Hôtel Salé. Muzeum Picassa pokazuje pełną ewolucję znanego malarza, jest podzielone na konkretne etapy jego twórczości, dzięki czemu z łatwością widzimy zmiany jakie zaszły w jego warsztacie artystycznym. Oprócz obrazów i rzeźb Picassa w muzeum znajdują się także dzieła pochodzące z prywatnej kolekcji artysty – sztuka afrykańska, iberyjskie rzeźby czy obrazy takich twórców jak Paul Cézanne, Edgar Degas czy Henri Matisse.

Adres:
5 rue de Thorigny
75003 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Saint-Sébastien-Froissart
metro 8 stacja Chemin Vert

top 5 muzeów znanych artystów w paryżu

Muzeum Bourdelle, źródło: Langladure/Wikimedia Commons

Muzeum Rodina

Przejdźmy do rzeźby. Na liście top 5 muzeów znanych artystów w Paryżu nie mogło zabraknąć Muzeum Rodina. Muzeum mieści się w dawnej rezydencji rzeźbiarza – Hôtel Biron. W tym niezwykłym miejscu możemy podziwiać 6600 rzeźb artysty wykonanych z marmuru i brązu (rzeźby z gipsu znajdują się w Muzeum Rodina w Meudon). W zbiorach znajdują się także fotografie, ceramika, ale także prywatna kolekcja dzieł rzeźbiarza. W jednej z sal prezentowane są dzieła kochanki Rodina Camille Claudel. Na tyłach Muzeum Rodina znajduje się wspaniały ogród, w którym można odpocząć podziwiając rzeźby znanego artysty.

Adres:
79 rue de Varenne
75007 Paryż

Dojazd:
metro 13 stacja Varenne

Muzeum Bourdelle

Drugim świetnym muzeum poświęconym rzeźbie jest Muzeum Bourdelle. W twórczości Antoine’a Bourdelle’a możemy odnaleźć elementy charakterystyczne dla impresjonizmu, ekspresjonizmu, ale i klasycyzmu – wszystko zależy od konkretnego dzieła. Oprócz rzeźb w Muzeum Bourdelle znajdują się obrazy i szkice artysty. W dawnej pracowni Bourdelle’a znajduje się także jego osobista korespondencja i zdjęcia oraz kolecja dzieł sztuki, między innymi Vincenta van Gogha czy Augusta Rodina. Muzeum mieści się w kilku budynkach, rzeźby można podziwiać także w ogrodzie oraz na tarasie.

Adres:
18 rue Antoine Bourdelle
75015 Paryż

Dojazd:
metro 4, 6, 12 lub 13 stacja Montparnasse Bienvenüe
metro 12 stacja Falguière

Espace Dali

Ostatnim polecanym przez nas miejscem z top 5 muzeów znanych artystów w Paryżu jest Espace Dali. Przestrzeń poświęcona artyście znajduje się tuż obok place du Tertre, na Montmartre. W muzeum znajduje się ponad 300 prac artysty. Możemy zobaczyć tam nie tylko obrazy czy rzeźby, ale także filmy z udziałem artysty czy meble według jego projektu. Z pewnością zachwyci Was słynna kanapa w kształcie ust czy rzeźba z płynącym zegarem.

Adres:
11 rue Poulbot
75018 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Anvers
metro 12 stacja Abbesses
metro 12 stacja Lamarck-Caulaincourt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

co warto wiedzieć o disneyland parisRomantyczne miejsca w Paryżu: pomysły na walentynki