Znane postacie: Louis de Funès

Na świecie nie ma chyba osób, które nie kojarzą Louis de Funès. Znakomity aktor komediowy zagrał w wielu niezwykłych produkcjach i potrafił rozśmieszyć do łez. Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam tę niezwykłą osobowość.

Krótka biografia Louis de Funès

Louis de Funès, a właściwie Louis Germain David de Funès de Galarza, urodził się w 1914 roku w Courbevoie pod Paryżem. Pochodził z hiszpańskiej rodziny szlacheckiej, która w 1904 roku przeniosła się do Francji. Ojciec Louisa był z wykształcenia adwokatem, ale po przeprowadzce pod Paryż zajął się sprzedażą diamentów. W rodzinie de Funèsów było troje dzieci, Louis był najmłodszy. Louis od najmłodszych lat przejawiał talent sceniczny, uwielbiał odgrywać scenki i rozśmieszać wszystkich wokół. W wieku 12 lat wystąpił po raz pierwszy na deskach teatru – przyjęto go z ogromnym entuzjazmem. Louis ukończył prestiżowe liceum Condorcet w 9. dzielnicy Paryża. Po zakończeniu edukacji podejmował się różnych prac dorywczych. W 1932 dołączył do ETPC, czyli Technikum Fotografii i Kina, gdzie zetknął się ze słynnymi aktorami.

Życie prywatne

W 1936 Louis de Funès wziął ślub, rok później urodził mu się syn. Po powrocie ze służby wojskowej (powołanie w czasie II wojny światowej) rozstał się z żoną. W roku 1942 Louis poznał swoją drugą żonę – Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassant (prawnuczkę pisarza Guya Maupassanta), miał z nią dwójkę dzieci. Do rodziny Jeanne należał zamek w Clermont, w którym Louis de Funès często przebywał.

Louis de Funès żandarm

Louis de Funès w roli żandarma, źródło: http://pl.altarta.com/04_24/louis-de-funes-biografia/

Rozwój kariery

Po zakończeniu małżeństwa Louis de Funès zaczął pracować jako muzykant występując w różnych barach przy placu Pigalle. To właśnie wtedy postanowił, że zostanie aktorem i zapisał się do szkoły teatralnej Rene Simona.przez wiele lat grał role drugo- i trzecioplanowe, wypowiadając zaledwie kilka kwestii. W 1951 zagrał w sztuce Jeana Loubignaca Ach! Te piękne kobietki (fr. Ah! Les belles bacchantes!), która zdobyła niesłychany rozgłos w Paryżu. Trzy lata później zdecydowano się nakręcić film na podstawie sztuki. W 1957 roku Louis de Funès zagrał po raz pierwszy rolę pierwszoplanową w filmie Jak włos w zupie, za którą zdobył nagrodę Grand Prix śmiechu. Prawdziwą sławę przyniosła aktorowi rola Ludovica Cruchota, czyli słynnego Żandarma z Saint-Tropez. Od tego momentu kariera Louis de Funès nabrała niezwykłego rozpędu. Zagrał w takich filmach jak Gamoń czy Wielka włóczęga – komedii, którą obejrzało we Francji ponad 17 milinów osób.

Dalsze losy

Aktor doznał dwóch zawałów serca w 1975 i 1980 roku, podupadał na zdrowiu, zmarł w 1983 roku na udar mózgu. Został pochowany na cmentarzu w Le Cellier, niedaleko zamku Clermont. Louisa de Funèsa uznaje się dzisiaj za guru aktorstwa komediowego oraz teatralnego. Aktor potrafił rozśmieszyć nawet najbardziej wymagających widzów. Louis de Funès zagrał w 137 filmach i ponad 100 rolach teatralnych. Możemy go oglądać w cyklu filmów o żandarmie oraz produkcjach Przygody rabina Jakuba, Wielkie wakacje, Oskar, Skrzydełko czy nóżka, Mania wielkości, Skąpiec. Louis de Funès był również reżyserem i scenarzystą. Zdobył nagrody kina francuskiego Victora i Césara, był nominowany do Oscara. Otrzymał również Order Legii Honorowej. Wybitny aktor został upamiętniony w Musée Grévin w Paryżu, w Le Cellier znajduje się poświęcone mu Muzeum Louisa, a w Saint-Tropez Muzeum Żandarmerii i Kina.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

podział administracyjny Francjibretania bretagne