Musée Grévin – muzeum figur woskowych w Paryżu

Muzeum figur woskowych Grévin (fr. Musée Grévin) zostało otwarte w Paryżu w roku 1882. Muzeum niemal natychmiastowo zrobiło furorę, chętnych do jego odwiedzanie nie brakowało nie tylko w Paryżu czy całej Francji, ale także w Europie. Jest to drugie, po muzeum Madame Tussauds, słynne muzeum figur woskowych. Maski i figury woskowe mają we Francji długą tradycję. Do XVII wieku powszechne było wyrabianie masek woskowych po śmierci króla (można porównać to do portetów trumiennych w XVI-wiecznej Polsce). Wystawa dzieł z wosku odbyła się w Paryżu między innymi w 1776 roku w Palais-Royal. Rzeźby wykonał Philippe Mathé-Curtz, czyli Curtius, na otwarcie ekspozycji przybył wraz z młodziutką Marie Tussauds, która traktowała go jak wujka. Popularne rzeźby z wosku były elementami kolekcji w wielu muzeach.

Najciekawsze eksponaty Muzeum figur woskowych

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 figur z wosku. Wykonano rzeźby znanych osób – polityków, uczonych, aktorów, filmowców, piosenkarzy, piłkarzy, kreatorów mody, malarzy, artystów oraz celebrytów. Prawie każdego roku do kolekcji zostają dodane kolejne osoby. W muzeum jest zrekonstruowanych wiele scen z historii Francji. Znajdziemy tam między rzeźby z wosku przedstawiające Alberta Einsteina, Alfreda Hitchcocka, Woltera, Mozarta, Christiana Diora, Ludwika XVI, Joannę D’arc czy Matta Pokorę (francuskiego piosenkarza polskiego pochodzenia). W muzuem figur woskowych znajdują się także rzeźby postaci fikcyjnych, między innymi Esmerlady i Gavroche’a z powieści Victora Hugo czy psa Idéfixa z serii komiksów o Asteriksie i Obeliksie. W tym samym budynku znajduje się także teatr Grévin oraz Pałac Złudzeń (fr. Palais des Mirages) – królestwo optycznych iluzji.

Muzeum Grévin co zobaczyć w Paryżu

kolaż, źródło: ivabalk, girochantal/www.pixabay.com

Godziny otwarcia:
-są różne, czasami 9:00-19:00, innym razem 9:00-18:00 lub 10:00-18:00, najlepiej sprawdzić godziny otwarcia danego dnia, na oficjalnej stronie muzeum w zakładce godziny
-ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem
-duże bagaże należy zostawić w darmowej szatni

Ceny biletów:
-w zależności od rodzaju biletu jego cena jest różna
-osoby od 16 roku życia są objęte biletem normalnym, osoby w wieku 5-15 lat ulgowym
-wstęp darmowy dla dzieci poniżej 5 roku życia
-bilet otwarty na jednorazowe wejście, ważny cały rok; normalny – 22,5 euro, ulgowy 17,5
-bilet na konkretną datę, do kupienia tylko przez Internet, normalny 17 euro, ulgowy 14,1 euro
-dostępne są także bilety łączone, na przykład na wstęp do muzeum i café Grévin (obiad w cenie) lub przepłynięcie statkiem po Sekwanie (Vedettes de Paris)
-dostępna jest także specjalna oferta rodzinna na przykład dla 4 osób (dwójki dorosłych i dwójki dzieci) bilet kosztuje 64 euro
-bilety można kupić między innymi za pośrednictwem strony internetowej

Audioprzewodnik:
Przed wizytą w muzeum warto ściągnąć sobie aplikację Grévin Paryż, dostępną w języku francuskim, angielskim, arabskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz włoskim. Audioprzewodnik na Ipodzie jest płatny 3 euro.

Adres:
10 Boulevard Montmartre
75009 Paryż

Dojazd:
metro 8 lub 9 stacja Grand Boulevards
metro 8 lub 9 stacja Richelieu-Drout
metro 3 stacja Bourse

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum MuzykiPlac Zgody zabytki paryż