Francuskie sery – najpopularniejsze rodzaje
Zastanawiasz się jakie sery zjeść we Francji? Dzisiaj opowiadamy Wam o historii serowarstwa oraz najchętniej kupowanych rodzajach. Poznajcie razem z nami francuskie sery!
Francuskie sery – najlepsze z najlepszych
W świadomości wielu ludzi Francja istnieje jako ojczyzna serów. Tradycje serowarskie są tutaj bardzo długie. Pierwsze sery na terenie obecnej Francji wytwarzano już w X wieku. Wyrabiano je w domach przy gospodarstwach rolnych, ale często także w klasztorach (wiele nazw znanych gatunków pochodzi właśnie od nazwy klasztoru np. Saint Nectaire czy Port Salut). Szacuje się, że we Francji jest produkowanych około 700 rodzajów sera. Niektóre francuskie sery mają oznaczenie AOC (Appelation d’Origine Controlée) – pochodzą one z określonego regionu Francji i są przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Francuskie sery w Paryżu najlepiej kupować w fromageries – możemy tam wybierać spośród różnorodnych produktów, a często także spróbować ser przed jego kupieniem.
Sery z porostem pleśni – camembert, brie i inne
Francuskie sery pleśniowe dzielą się na te z porostem i przerostem pleśni. Sery z porostem pleśni dojrzewają od 2 do 6 tygodni i mają delikatny, biały nalot. Zaliczamy do nich między innymi camembert, brie, neufchatel, coulommiers. Camembert jest delikatnym serem podpuszczkowym, wytwarzanym tradycyjnie w Normandii, o okrągłym kształcie. Receptura tego rodzaju sera została opracowana w 1791 roku. Kolejnym serem podpuszczkowym jest brie, ma zazwyczaj trójkątny kształt. Najbardziej znanymi odmianami są brie de Melun, brie de Montereau i brie de Meux. Warto spróbować także sera coulommiers produkowanego w regionie Île-de-France oraz Szampania-Ardeny (obecnie Grand Est). Ciekawie smakuje także neufchatel – ten rodzaj sera ma często kształt serca, beczułki lub sześcianu. Zarówno camembert jak i brie możemy już z łatwością kupić w każdym sklepie w Polsce – ich smak jest jednak zupełnie inny niż we Francji. Głębię smaku można poczuć jedząc tradycyjne sery pleśniowe z certyfikatem AOC – mają one głęboki, wielowymiarowy smak.
Sery z przerostem pleśni: roquefort i nie tylko
Sery z przerostem pleśni mają już widoczne zmiany w strukturze – zielonkawe lub niebieskie plamki, widoczne także lekkie pęknięcia. Do ich produkcji używa się nie tylko mleka krowiego, ale także kultur pleśni. Takie sery są także nakłuwane w czasie dojrzewania. Za króla francuskich serów pleśniowych z przerostem pleśni uznaje się roquefort. Ser ten ma mocny zapach i intensywny smak. Tradycyjnie sery tego typu dojrzewają w jaskiniach, mają kształt walca o średnicy około 10 centymetrów, ważą od 2 do 3 kilogramów. Znane francuskie sery z pleśnią to także bleu d’Auvergne i bleu de Bresse.
Sery żółte i kozie
Francja słynie również z serów kozi (fr. chèvre). Dobrym wyborem jest pochodzący z centralnej Francji ser kozi Crottin de Chaviniol. Dojrzewa on około miesiąca, jest twardy zewnątrz i kremowy w środku. Kolejnym znanym serem kozim jest Pouligny St. Pierre, który ma charakterystyczny kształt piramidki. Warto także zwrócić uwagę na sery żółte. Najpopularniejszym z nich jest comté – twardy żółty ser o wyjątkowym smaku. Podobno w zależności od pory roku kiedy jest wytwarzany subtelnie zmienia smak. Niektóre sery comté dojrzewają aż 2 lata Ciekawy w smaku jest także półtwardy ser cantal.