Czy warto jechać kolejny raz do Paryża?

Z jednej strony warto poznawać świat i odwiedzać różne miejsce. Z drugiej, czy da się poznać miasto po kilku dniach? Dlaczego podróże do Paryża tak nas fascynują? Co można tam jeszcze odkryć? Czy warto jechać kolejny raz do Paryża?

Kiedy byłam dzieckiem

Kiedy po raz pierwszy pojechałam do Paryża byłam dzieckiem, miałam 6 lat. Podróż autobusem trwała około 28 godzin, czekaliśmy na granicy, sprawdzano nam paszporty – do wejścia Polski do Unii Europejskiej czy strefy Schengen było jeszcze daleko. W stolicy Francji byłam zachwycona Łukiem Triumfalnym, wieża Eiffla była fajna, ale łuk i odchodzące od niego ulice zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Z wyprawy pamiętam jeszcze Disneyland (raj dla każdego dziecka!) i nudny Luwr, gdzie po godzinach chodzenia zachwyciłam się apartamentami królewskimi. Od wtedy wiedziałam, że chciałabym być księżniczką i koniecznie muszę odwiedzić kiedyś Wersal. Następnym razem, mając 9 lat, przeszłam się spod Łuku Triumfalnego na La Défense. Bolały mnie nogi, ale od tego dnia wiedziałam, że Paryż jest najpiękniejszy, gdy się po nim spaceruje. Z tamtego pobytu dobrze pamiętam Montmartre – odtąd wzgórze przy bazylice stało się moim ulubionym miejscem w Paryżu.

Fascynacja trwa

Do Paryża przyjeżdżałam jeszcze wielokrotnie, łącznie byłam tam już 13 razy. Moje nastawienie i zdanie o tym mieście często się zmieniało, ale wciąż pozostawała fascynacja. Z roku na rok coraz bardziej zdawałam sobie sprawę z drugiej, ciemnej strony stolicy Francji. W mojej głowie był to jednak normalny obraz metropolii, która ma swoje lepsze i gorsze strony. Postanowiłam skupić się na tym co dobre, wspaniałe i zachwycające. Ciągle niecierpliwie czekam na kolejną podróż.

Za każdym razem, gdy jestem w Paryżu, idę przed siebie, odkrywam niespotykane dotąd miejsca. Nie mam planu ani trasy. Zachodzę do spotykanych po drodze kościołów, muzeów, odkrywam kolejne place, parki i rzeźby. Kiedyś całkiem przypadkiem trafiłam do amerykańskiego centrum Mony Bismarck, mimo że niedaleko jest wieża Eiffla nigdy wcześniej tam nie trafiłam. Innym razem weszłam do niezwykłej kamienicy przy Rivoli 59 pełnej atelier artystów, dzieł sztuki i niezwykłych obrazów. Spacerowałam po różnych dzielnicach, podziwiałam piękne murale, odkrywałam ciekawe sklepy i butiki. Zapamiętałam niemal całą mapę metra, chodziłam brzegiem Sekwany nie tylko w centrum Paryża, ale także w Levallois, Clichy czy Boulogne-Billancourt. Mijałam domy, w których kiedyś mieszkali znani pisarze, bawili się i tworzyli malarze, rzeźbiarz i inni artyści z całego świata. Z każdym kolejnym pobytem odkrywam nowe miejsca, zachwycam się kolejnymi przysmakami, dostrzegam detale i mam kolejne wspaniałe trasy spacerowe.

Czy warto jechać kolejny raz do Paryża?

Kiedy wracam do Polski niemal każdego dnia piszę lub czytam coś o Paryżu. To miasto jest ciągle w mojej głowie, nie mogę przestać o nim myśleć. Fascynacja trwa już od 19 lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Blog paryz.pl pozwala mi dzielić się z Wami tym wszystkim co odkrywam. Mam nadzieję, że pomagam Wam odkrywać w Paryżu to, co do tej pory było dla Was nieznane. Czy warto jechać kolejny raz do Paryża? Jeśli chcesz poznać prawdziwe oblicze miasta z pewnością warto. Paryż ma naprawdę wiele do zaoferowania, pod warunkiem, że chce się to odkryć.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pamiątki z paryża, gdzie kupić pamiątki w paryżumuzeum łowiectwa i natury