Paryż śladami Coco Chanel

Wiele spraw na temat Coco Chanel jak niektóre momenty jej życiorysu uchodzą za niemal miejską legendę, ale jedno jest pewne – Paryż i Chanel są ze sobą mocno związani. Dzisiaj prezentujemy Wam Paryż śladami Coco Chanel. Opowiadamy gdzie znana projektantka lubiła chodzić i bywać.

„Dom Chanel”

Jak wiecie z naszego wcześniejszego artykułu, Coco Chanel nie była paryżanką z urodzenia. Znaną projektantkę i Paryż wiele jednak łączy. Chanel przybyła o stolicy Francji w roku 1909. Niecałe cztery lata później, dzięki pomocy swojego kochanka otworzyła swój butik z kapeluszami. Pierwszą kolekcję Coco Chanel zaprojektowała w roku 1916. Jej słynny butik przy rue Cambon 31 nadal istnieje. Na świecie to miejsce jest znane jako „dom Chanel”. Jednym ze znanych miejsc, gdzie mieszkała Coco Chanel jest Hotel Ritz na Place Vendôme. Miejsce oferuje dzisiaj nocleg w apartamencie znanej projektantki, a także różnorodne zabiegi na twarz i masaże z użyciem kosmetyków sygnowanych przez markę. Coco Chanel spędzała bardzo dużo czasu w 1. dzielnicy Paryża – zobaczycie to jednak sami czytając dalej.

Butik Chanel
rue Cambon 31, 75001 Paryż
metro 8, 12, 14 stacja Madeleine
metro 1, 8, 12 stacja Concorde

Hotel Ritz
15 Place Vendôme, 75001 Paryż
Na plac można dojść w przeciągu 6-8 minut z poniższych stacji metra:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
metro 8, 12 lub 14 Madeleine
metro 3, 7, 8 stacja Opéra
metro 3 stacja Quatre-Septembre
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 stacja Tuileries

Chanel No. 5

Oprócz niezwykłych kreacji Coco Chanel tworzyła także perfumy i kosmetyki. Jej najbardziej znanym zapachem jest Chanel No. 5. Wyrafinowana mikstura łącząca jaśmin, konwalię, różę i korzeń irysa została wymyślona w roku 1921. Inspirację do tworzenia zapachów wielokrotnie przynosiła Chanel wizyta na targu kwiatowym Marché aux fleurs na wyspie Cité, niedaleko od katedry Notre-Dame. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda tworzenie perfum zapraszamy do Muzeum Perfum Fragonard – to miejsce może pogłębić Waszą wiedzę na temat zapachów, ale nie jest związane z Coco Chanel.

Marché aux fleurs
37 Place Louis Lépine, 75004 Paryż
metro 4 stacja Cité

Paryż śladami Chanel

Jakie były ulubione miejsca Coco Chanel? Warto wspomnieć o kawiarni Angelina czy restauracji Le Grand Véfour (w roku 2016 nagrodzona dwoma gwiazdkami Michelin, ma ponad 200-letnią tradycję!). W wolnych chwilach projektantka lubiła oglądać spektakle w Théâtre des Champs-Élysées, tworzyła także kostiumy do niektórych spektakli. Część pokazów kolekcji Chanel odbywało się w Grand Palais – warto odwiedzić ten niezwykły budynek z pięknym, szklanym sufitem. To jedna z budowli, która została w Paryżu (nie zburzono jej) po wystawie światowej w roku 1900.

Kawiarnia Angelina
226 Rue de Rivoli, 75001 Paryż

Le Grand Véfour
17 Rue de Beaujolais, 75001 Paryż
metro 3 stacja Bourse
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 lub 7 stacja Palais-Royale Musée du Louvre

Théâtre des Champs-Élysées
15 Avenue Montaigne, 75008 Paryż
metro 9 stacja Alma-Marceau

Grand Palais
3 avenue du Général Eisenhower, 75008 Paryż
metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées – Clemenceau
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosevelt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

gdzie jest wieża eiffla w paryżuwalentynki w paryzu