Sainte-Chapelle: najsłynniejsza kaplica w Paryżu

Jaka jest najsłynniejsza kaplica w Paryżu? To bez wątpienia Sainte-Chapelle. Sprawdźcie gdzie znajduje się to miejsce, jak tam trafić i poznajcie jego historię.

Historia Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle (Święta kaplica) była kaplicą zamkową położoną w centrum siedziby królewskiej. Jej wybudowanie zlecił król Francji Ludwik IX (Święty). Gotycka kaplica Sainte-Chapelle miała zostać wzniesiona, aby można było złożyć tam najcenniejsze relikwie Francji – chrystusową koronę cierniową. Według legendy korona cierniowa przez długi czas była w posiadani cesarzy bizantyjskich. Została ona zastawiona w Wenecji, pozyskane fundusze miały służyć do walki z niewiernymi. Bizantyjscy władcy nie mogli jej wykupić, więc zrobił to król Francji Ludwik IX, w połowie XIII wieku korona cierniowa trafiła do Paryża. Kaplica była budowana w latach 1241-1248. W średniowieczu kaplica służyła głównie jako miejsce przechowywanie relikwii – korony cierniowej, ale także relikwii świętych patronów Francji – Marcina, Ludwika z Tuluzy i Seweryna. Kaplica Sainte-Chapelle znajduje się w 1. dzielnicy Paryża, na wyspie Île de la Cité, tuż obok Conciergerie i niedaleko katedry Notre-Dame.

Zniszczenia i odbudowy

W 1630 w kaplicy wybuchł pożar, który w znacznym stopniu zniszczył jej wnętrze. W 1690 wnętrze zniszczyła powódź. Z kolei w czasie rewolucji francuskiej miejsce służyło jako magazyn mąki. Zniszczono relikwiarze, w główny, złoty relikwiarze z pamiątkami po męce Chrystusa został przetopiony. Relikwie i zbiory ze skarbca zdecydowano się przekazać katedrze Notre-Dame, do Luwru, Musée de Cluny oraz Biblioteki Narodowej. W latach 1838-1867 kaplica zosała zrekonstruowana przez duet architektów: Feliksa Dubana i Eugène’a Viollet-le-Duca. W latach 1853-57 pod kierownictwem Jeana-Baptiste’a Lassusa wybudowano 33-metrową wieżyczkę.

Architektura

Architektem Świętej kaplicy był najprawdopodobniej Pierre de Montreuil. Kaplica Sainte-Chapelle jest bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem sztuki gotyckiej. Wspaniała strzelista konstrukcja ma wysokość 75 metrów. Dolna kaplica była przeznaczona dla zwykłych uczestników nabożeństw, górna dla dworu i rodziny królewskiej. W górnej części znajduje się 15 okien pochodzących z XIII wieku, o łącznej powierzchni prawie 620 m2. Na niezwykłych witrażach przedstawione są 1134 sceny biblijne. Szczątkowo zachowało się we wnętrzu malarstwo ścienne. W 1485 roku król Karol VIII ufundował wielką rozetę (ze scenami z apokalipsy świętego Jana), która znajduje się na zachodniej fasadzie kaplicy. W kaplicy znajduje się 12 posągów świętych.

Godziny otwarcia:
od 2 stycznia do 31 marca: 09:00-17:00
od 1 kwietnia do 30 września: 09:00-19:00
od 1 października do 31 grudnia: 09:00-17:00
*kaplica jest zamknięta 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów:
-bilet normalny 10 euro
-bilet ulgowy 8 euro
-wstęp darmowy dla osób poniżej 26 roku życia (osoby z terenu Unii Europejskiej), dla osób po niej 18 roku życia, osób niepełnosprawnych i osób towarzyszących
-bilet łączony Sainte-Chapelle i Conciergerie – normalny 15 euro, ulgowy 12 euro

Adres:
8 Boulevard du Palais
75001 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Cité
RER B lub C stacja Saint-Michel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wystawa światowa w paryżu w 1889 rokuWystawa światowa w Paryżu w 1900 roku