Wieże w Paryżu: top 5

Każdy kojarzy wieżę Eiffla, ale jakie są inne ciekawe wieże w Paryżu? Dzisiaj omawiamy top 5 wież w stolicy Francji, odkryjcie razem z nami interesujące miejsca.

Wieża Eiffla (Tour Eiffel)

Symbolem Paryża jest wieża Eiffla. Monument powstał z okazji wystawy światowej w roku 1889 i początkowo nie przypadł do gustu paryżanom – mówiono nawet, że to „żelastwo oszpecające miasto”. Na szczęście, mimo wcześniejszych zapewnień rozbiórki, wieża pozostała i możemy ją podziwiać już od 134 lat! Wykonany z kutego żelaza zabytek ma części połączone ze sobą nitami, waży około 10000 ton. Wysokość wieży wynosi obecnie 330 m (do roku 1930 wieża była najwyższą budowlą na świecie). Wieża Eiffla ma kilka tarasów widokowych na różnej wysokości – to właśnie stamtąd polecamy Wam oglądać panoramę Paryża. Między innymi ze względu na przepiękny widok na miasto, wieża jest jednym najbardziej znanym zabytkiem na świecie, co roku odwiedza ją ponad 6 milionów turystów.

Adres:
Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paryż

Dojazd:
metro 6 lub 9 stacja Trocadéro
metro 6 stacja Bir-Hakeim
RER C Gare du Champ de Mars Tour Eiffel

Wieża świętego Jakuba (Tour Saint-Jacques)

Wymieniając wieże w Paryżu nie sposób nie wspomnieć o Wieży świętego Jakuba, czyli Tour Saint-Jacques. Wieża z 1522 roku jest jedyną pozostałością po nieistniejącym już kościele Saint-Jacques. Obecnie znajduje się tam stacja meteorologiczna. Wieżę otacza niewielki skwer, na którym z chęcią przesiadują zarówno Paryżanie jak i turyści (został on stworzony jako pierwszy park publiczny w roku 1836 roku). Wieża świętego Jakuba jest doskonałym przykładem budowli późnego gotyku, a konkretnie gotyku płomienistego. Na budowli możemy podziwiać ostre łuki, płaskorzeźby, figury świętych, a także gargulce.

Adres:
Square de la Tour Saint-Jacques, 75004 Paryż

Dojazd:
metro 1, 4, 7, 11, 14, RER A, B, D stacja Châtelet
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville

wieże w Paryżu

Wieża świętego Jakuba (Tour Saint-Jacques) i Wieża Zegarowa (Tour de l’Horlage), źródło: Benh LIEU SONG, Infrahertzz/Wikimedia Commons

Wieża Zegarowa (Tour de l’Horlage)

Na wyspie Île de la Cité w budynku Conciergerie możemy podziwiać kolejną wspaniałą wieżę – to Wieża Zegarowa (Tour de l’Horlage). Pochodząca z XIII wieku wieża jest, jak sama nazwa wskazuje, ozdobiona zegarem. Od 1370 roku zdobił ją zegar – był to pierwszy zegar publiczny w Paryżu. Słynny zegar kilkukrotnie przechodził renowacje. Warto nadmienić, że w 1585 król Polski Henryk Walezy umieścił na wieży zegar ozdobiony m.in. godłami Polski i Litwy. Zegar znajduje się na tle ozdobionego liliami Burbonów, po obu stronach zegara można podziwiać rzeźby, a u dołu i u góry znajdują się inskrypcje.

Adres:
2 boulevard du Palais 75001 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Cité
metro 1, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet
RER B lub C stacja Saint-Michel

Tour Montparnasse

Nazwa wieżowca Tour Montparnasse oznacza dosłownie wieża Montparnasse. Z pewnością jest to miejsce bardziej znane turystom niż Wieża Cezara czy Wieża Zegarowa. Wybudowany w 1973 roku wieżowiec prędko stał się nie tylko atrakcyjną powierzchnią biurową, ale także rozpoznawalnym punktem na mapie Paryża. Tour Montparnasse przez wiele lat był najwyższym wieżowcem Paryża i gmachem biurowym Europy. Ta „wieża” ma 56 pięter i 210 metrów wysokości. Znajduje się tam jeden z piękniejszych tarasów widokowych stolicy Francji – rozciągająca się panorama Paryża wygląda stamtąd spektakularnie. Warto także nadmienić, że Tour Montparnasse jest znany z tego, że na jego szczycie niemal co roku (z kilkoma wyjątkami) w okresie zimowym znajduje się ogromne lodowisko.

Adres:
33 Avenue du Maine, 75015 Paryż

Dojazd:
metro 4, 6, 12 lub 13 stacja Montparnasse-Bienvenüe

wieże w paryżu

Wieże w Paryżu: Tour Montparnasse i Tour First, źródło: King of Hearts, Electron/Wikimedia Commons

Tour First

Kolejnym wieżowcem w naszym zestawieniu jest znajdująca się na La Défense Tour First, znany także jako Tour Axa i Tour Assur, zaprojektowany przez architektów Jean’a-Pierre’a Dacberta i Michela Stenzela. Wieżowiec zbudowano w roku 1974 roku, miał wtedy 159 metrów wysokości, 39 kondygnacji i 68000 m2 powierzchni. Wygląd budynku nawiązywał do trójramiennej gwiazdy, a kąt między każdym z ramion wynosił 120 stopni. W latach 2007-2011 Tour First przebudowano – jej wysokość zwiększyła się do 231 metrów, ilość pięter do 56, a powierzchnia do 87707 m2. Dzięki temu Tour First jest najwyższym wieżowcem w Paryżu (a Tour Montparnasse znajduje się obecnie na drugim miejscu tej listy).

Adres:
1 Place des Saisons La Défense, Courbevoie, France

Dojazd:
metro 1 stacja Esplanade de La Défense

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Miejsca w Paryżu związane z brytyjską rodziną królewskąLa Fête des voisins