Trzy filary paryskości, czyli co najczęściej kojarzy się z Paryżem

Przyznaję, że tytuł jest nieco przewrotny. Z drugiej jednak strony każde miasto wiąże się z jakimś wyobrażeniem przez potencjalnych zwiedzających. Jak ludzie wyobrażają sobie Paryż? Z czym jest on związany? Jakie znacznie może mieć słowo paryskość?

Paryskość to przede wszystkim moda

Paryż jest stolicą jednego najsłynniejszych na całym świecie Fashion Weeków. Lata temu okrzyknięto go stolicą mody zarówno na świecie jak i w Europie (razem z Mediolanem i Londynem). Dlaczego? Tworzy i mieszka tu wielu znanych projektantów, paryski street style jest niebywały i z pewnością zaskoczy wielu z nas. Nie brakuje tu wykwintnych sklepów rodem ze słynnej sceny Pretty Woman – miejsc, które chciałaby odwiedzić każda kobieta. Z drugiej jednak strony znajdziemy tu wiele „sieciówek” i galerii handlowej. Paryż jest także rajem dla miłośników second-handów – w większości z nich ceny są stosunkowo niskie, a jakoś niebywała. To właśnie tutaj można upolować prawdziwe perełki.

Mit szczęśliwej, burzliwej i wiecznej miłości

Widzieliście film O północy w Paryżu, Jeden dzień, Zakochany Paryż czy Szaradę? Wszystkie te produkcje opowiadają o miłości i jednocześnie dzieją się w Paryżu. Wydaje się, że nie ma w Europie, a może nawet na świecie lepszego miejsca na zakochanie niż stolica Francji. Paryż jest miastem miłości i zakochanych. Popularne stało się wieszanie kłódek symbolizujących miłość na moście Pont du Arts czy uroczyste oświadczyny na schodach pod Sacre-Coeur. Z jednej strony trochę to przereklamowane, ale Paryż zawsze nagradza wszelkie niedogodności.

paryskość

makemyholidaycard/www.pixabay.com

Wolna przestrzeń artystyczna

Początki kabaretu, nowe grupy artystyczne, kontrowersyjne nurty twórcze i życie niezwykłej cyganerii paryskiej zawsze pozwala myśleć, że Paryż jest miejscem idealnym dla artysty. W czasach Wielkiej Emigracji stolica Francji wydawała się idealnym miejscem na życie i tworzenie, doceniano tu sztukę, dbano o nią, a cenzura nie była aż tak uciążliwa jak w Polsce. W Paryżu mieszkało i nadal mieszka wielu artystów i ludzi sztuki. Montmartre, w okresie modernizmu także Montparnasse, jest z pewnością unikatowym miejscem na mapie Europy, którego nie da się opisać, opowiedzieć, trzeba tam po prostu pojechać. Z drugiej strony objawia się Paryż pełny niesamowitych muzeów, najcenniejszych dzieł sztuki oraz tych mniejszych, nieco zapomnianych, a nie mniej pięknych prywatnych kolekcji, które zostały upublicznione.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

9. dzielnica