Bukiniści – paryscy księgarze nad Sekwaną

Idąc niedaleko Sekwany z pewnością widzieliście zielone stoiska – to właśnie stoiska bukinistów. Sprawdźcie kogo nazywa się takim mianem, gdzie znajdziecie ich stoiska i jak tam dojechać.

Kim jest bukinista?

Być może nie każdy z Was wie co oznacza termin bukinista. Bukiniści to określenie na ulicznych handlarzy książkami, antykwariuszy. Słowo pochodzi od francuskiego bouquiniste utworzonego od flamandzkiego słowa boeckijn (mała książka). Termin był używany od XV wieku, ale dopiero w wieku XVIII został opisany w słowniku. Początkowo określenie odnosiło się wyłącznie do paryskich księgarzy znad Sekwany. Bukiniści sprzedają stare i używane książki, można znaleźć u nich prawdziwe perełki – białe kruki i pierwsze wydania publikacji. Antykwariusze sprzedają także unikatowe czasopisma, plakaty czy karty kolekcjonerskie.

Paryscy bukiniści

Bukiniści w Paryżu mają swoje kioski na balustradach bulwarów nabrzeżnych Sekwany. Na prawym brzegu stoiska ciągną się od mostu (pont) Marie do quai du Louvre, na lewym od quai de la Tournelle do quai Voltaire. Według szacunków znajduje się tam około 300 000 książek. W specjalnych, 900 kioskach nad brzegiem Sekwany jest ponad 200 bukinistów. Od 2011 stoiska bukinistów są zarejestrowane jako światowe dziedzictwo UNESCO. Obecnie właściciele płacą jedynie opłatę koncesyjną (nie płacą czynszu ani podatków). Na 8 metrach balustrady można umieścić 4 stoiska. Stoisko musi być czynne przynajmniej 4 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni ze złymi warunkami pogodowymi. Od 2009 roku zaczęto bardziej kontrolować księgarzy, żeby sprzedawali w większości książki, a nie inne przedmioty.

Historia sprzedaży książek nad brzegiem Sekwany

Tradycja paryskich księgarzy zaczęła się w wieku XVI od kupców krążących po domach. Taki handel, tak samo jak zakładanie przenośnych sklepów jest zabronione. W czasach Rewolucji Francuskiej gwałtownie spadła ilość nowych książek. Pojawiały się jednak broszury rewolucyjne oraz książki zagrabione z domów arystokracji czy duchowieństwa – takie towary stały się świetnym zarobkiem dla bukinistów. W czasach Napoleona I bukiniści opanowują coraz większą część bulwarów nabrzeżnych Sekwany. Bukiniści zyskują wtedy takie same prawa jak publiczny kupcy. W 1859 roku wchodzi w życie nowe prawo, Paryż wprowadza koncesję, antykwariusze dostają przydział stałych miejsc na bulwarze. W 1930 ustalona zostaje wielkość stoisk bukinistów, można sprzedawać tam także druki, obrazy, bibeloty i inne. Emblematem bukinistów stała się jaszczurka patrząca na miecz. Jaszczurka symbolizuje bukinistów szukających słonecznych miejsc do sprzedaży książek, a miecz dążenie do szlachetnego zawodu księgarza, który miał przywilej jego noszenia.

Dojazd:

prawy brzeg:
metro 7 stacja Pont Neuf (nad Sekwaną)
metro 1, 4, 7, 11, 14 stacja Châtelet
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville
metro 7 stacja Pont Marie (nad Sekwaną)

lewy brzeg:
metro 12 stacja Rue du Bac
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés
metro 10 stacja Mabillon
metro 4 lub 10 stacja Odéon
metro 4 stacja Saint-Michel
RER B lub C stacja Saint-Michel – Notre-Dame (nad Sekwaną)
metro 10 stacja Cluny – La Sorbonne
metro 10 stacja Maubert – Mutualité

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fontaine des Innocentséglise Saint-Germain-l’Auxerrois