Librairie polonaise de Paris – księgarnia polska w Paryżu

Czy wiecie, że od prawie 200 lat funkcjonuje księgarnia polska w Paryżu? Dowiedzcie się więcej o Librairie polonaise de Paris.

Księgarnia polska w Paryżu: historia

Podczas Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego do Francji, a konkretnie do Paryża przybył pisarz i publicysta Eustachy Januszkiewicz. To właśnie on wpadł na pomysł utworzenia księgarni polskiej w Paryżu – jej oficjalne otwarcie odbyło się 12 września 1833 roku. Warto podkreślić, że była to pierwsza księgarnia polska na obczyźnie. Początkowo księgarnia mieściła się przy ulicy quai Voltaire 11, w 1835 roku przeniosła się na rue des Marais-Saint-Germain (obecnie rue Visconti).

Po I wojnie światowej, w 1925 roku działalność księgarni wznowiła warszawska księgarnia Gebethnera i Wolffa. Księgarnię polską w Paryżu przeniesioną ją na Boulevard Saint-Germain, w 6. dzielnicy Paryża, gdzie znajduje się do dziś. Warto wspomnieć, że od 1939 roku księgarnia miała także swoją filię księgarni przy rue Taitbout 23, w 9. dzielnicy Paryża – praktykę zawodową odbywał tam Kazimierz Romanowicz. W czasie II wojny światowej, w 1941 roku Niemcy zamknęli księgarnię oraz zniszczyli jej zbiory, a ówczesnego dyrektora Tadeusza Pajora wywieźli do obozu koncentracyjnego. W 1944 roku księgarnia polska w Paryżu wznowiła swoją działalność pod Andrzeja Bobkowskiego, a następnie Stanisława Lama. Od 1991 właścicielami księgarni jest rodzina Michalskich (najpierw małżeństwo Jan i Vera, a następnie ich dzieci: Tadeusz i Tomasz).

Librairie polonaise de Paris od samego powstania była miejscem Polaków w Paryżu, stanowiła centrum nie tylko kulturalne, ale także inteligenckie i polityczne Polonii. Od 1835 roku Januszkiewicz nie tylko był księgarzem, ale także wydawcą książek. W 1856 roku został członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu (księgarnia sprzedawała m.in. wydawane w ramach jego działalności książki). W Librairie polonaise de Paris wydawano książki autorstwa m.in. Juliusza Słowackiego, Aleksandra Brücknra, Stanisława Lama czy Marka Hłasko.

Zbiory Librairie polonaise de Paris

Oprócz książek w języku polskim oraz ich tłumaczeń na język francuski księgarnia ma w sprzedaży także polską prasę, muzykę, filmy, słowniki oraz pomoce do nauki języka polskiego. Księgarnia ma również dział antykwaryczny. Co więcej, organizowane są tam spotkania autorskie, wykłady na temat Polski i Polonii. Księgarnia polska w Paryżu wspiera różnorodne działania Polonii oraz promowanie Polski.

Inne księgarnie polskie w Paryżu

W 1864 roku Jeana-Baptiste Vasseur założył Librairie polonaise du Luxembourg/Księgarnię Luksemburską (ponieważ mieściła się niedaleko Jardin du Luxembourg). Współinicjatorem tej inicjatywy był Władysław Mickiewicza (syn Adama Mickiewicza), który prowadził samodzielnie to miejsce w latach 1867-1889. Księgarnia Luksemburska mieściła się najpierw przy rue de Tournon 16, a następnie przy rue Monsieur-Le-Prince 25. W 1946 roku na wyspie św. Ludwika (fr. Île Saint-Louis) Kazimierz Romanowicz otworzył księgarnię Libella. Warto wspomnieć, że w 1948 roku we Francji było 12 polskich księgarń, z czego aż 8 znajdowało się w Paryżu. W 1981 roku Marek Franciszkowski założył księgarnię* Lettres Slaves. Rok później Wojciech Wiśniewski otworzył księgarnię Polemika, specjalizującą się w literaturze religijnej. W latach 1994-2008 nieopodal katedry Notre-Dame działała księgarnia Libraire Dobosz Andrzeja Dobosza. Warto wspomnieć, że działy polskie tworzyły także inne księgarnie, na przykład księgarnia Ignis przy rue de la Chausse d ’Antin 5. W Paryżu funkcjonowało wiele oficyn wydawniczych oraz drukarni wydających dzieła polskie.

*większość księgarń oferowała nie tylko książki, działała także jako antykwariat i wydawnictwo

Librairie polonaise de Paris (księgarnia polska w Paryżu)
Godziny otwarcia:
wtorek-sobota 11:00-19:00

Adres:
123 Boulevard Saint-Germain, 75006 Paryż

Dojazd:
metro 10 stacja Mabillon

UWAGA! Obecnie (wrzesień 2023) księgarnia nie posiada swojej strony internetowej, a jedynie fanpage na Facebooku.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Znane ulice w Paryżu: top 5Mity o Paryżu