Opactwo Saint-Germain-des-Prés w Paryżu

To najsłynniejsze opactwo w Paryżu mieści się w samym sercu stolicy Francji. Dzisiaj opowiemy Wam niezwykłą historię tego miejsca i damy praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania.

Opactwo, kościół i klasztor

Saint-Germain-des-Prés jest jedną z historycznych dzielnic miasta (dzisiaj pokrywa się w większości z 6. dzielnicą). Jej sercem jest kościół i opactwo o tej samej nazwie. Saint-Germain-des-Prés był klasztorem benedyktyńskim założonym w 558 roku przez świętego biskupa Germana. Do dzisiaj zachował się pochodzący z XI wieku kościół oraz XVI-wieczny pałac opata. Budynki wpisują się w architekturę w stylu romańskim. Przez lata klasztor był miejscem pochówku królów z dynastii Merowingów. znanych z wysokiego poziomu wykształcenia. 2 września 1792 roku przed Saint-Germain-des-Prés doszło do zabójstwa 20 kapłanów katolickich, którzy odmówili złożenia przysięgi na konstytucję cywilną kleru (dokument dotyczył między innymi podporządkowania instytucji kościoła państwu). To wydarzenie było początkiem masakry wrześniowej 1792 roku, czyli fali samosądów wobec aresztowanych przedstawicieli szlachty i duchowieństwa – w wyniku czego zginęło kilkaset osób.

opactwo Saint-Germain-des-Prés w Paryżu

P.poschadel/Wikimedia Commons; GO69/Wikimedia Commons

Znani uczeni

Saint-Germain-des-Prés słynie także z tego, że w XVII i XVIII wieku mieszkali tu dwaj zasłużeni benedyktyni – Jean Mabillon (uważany za prekursora dyplomatyki) oraz Bernard de Montfaucon (twórca terminu paleografia, znany paleograf i archeolog). Zakonnicy ci należeli do pierwszego pokolenia maurystów, czyli mnichów benedyktyńskiej Kongregacji św. Maura. Znaną osobą związaną z opactwem był także Jan II Kazimierz Waza.

Saint-Germain-des-Prés – co ma wspólnego z Polską?

Król Polski Jan II Kazimierz Waza zrzekł się korony po 20 latach rządzenia i abdykował w 1668. Krótko po tym wydarzeniu wyjechał do Paryża (jego żona Ludwika Maria Gonzaga była francuską) i został opatem Saint-Germain-des-Prés. Obejmował ten urząd przez trzy lata, aż do swojej śmierci. W 1676 roku król został pochowany na Wawelu, jednak jego serce znajduje się w kościele Saint-Germain-des-Prés. Króla i opata upamiętnia także specjalny nagrobek i rzeźby.

Godziny otwarcia:
8:00-19:45
-wstęp bezpłatny

Adres:
3 Place St Germain des Prés
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

UWAGA: Pamiętaj, że to miejsce religijnego kultu. Podczas zwiedzania zachowaj ciszę i pamiętaj o wyłączeniu dźwięków w telefonie – nie przerywaj czyjejś modlitwy.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

francuskie alpysaint-nicolas mikołajki we francji