Plac Republiki w Paryżu
Odkryj razem z nami Plac Republiki w Paryżu na skraju trzech dzielnic. Dowiedz się jak powstało to miejsce i jakie historyczne wydarzenia są z nim związane.
Plac Republiki (fr. Place de la République)
Co łączy 3., 10. i 11. dzielnicę Paryża? Plac Republiki! Formalnie położone w 3. dzielnicy Paryża miejsce dobrze kojarzą nie tylko mieszkańcy Paryża, ale także turyści. Nieopodal mieści się także stacja metra, ze względu na wiele kursujących tu linii metra stanowi jedno z popularnych miejsc przesiadkowych. Jaka historia kryje się za tym miejscem? W 1811 roku powstał Place Château-d’Eau z dużą fontanną. Od 1875 roku fontannę zamieniona na fontannę projektu Daviouda (w roku 1880 fontannę przeniesiono na place Daumesnil – obecnie place Félix-Éboué). Podczas wielkiej przebudowy Haussmanna plac połączył nowo ustalone wielkie bulwary. Wielkość placu została zwiększona do 283 metrów długości i 119 metrów szerokości. Nieopodal zbudowano kompleks koszarów dla ponad 3000 żołnierzy. Po proklamacji III Republiki nazwę placu zmieniono na Place de la République. W 1879 ogłoszono konkurs na rzeźbę-alegorię republiki.
Statua Republiki
Konkurs wygrali bracia Leopold i Charles Morice. Wykonali oni 9,5 metrowy posąg z brązu przedstawiający Mariannę na 15-metrowym kamiennym cokole ozdobionym alegoriami Wolności, Równości i Braterstwa (liberté, égalité, fraternité). Wokół cokołu znajduje się 12 płaskorzeźb przedstawiających wydarzenia ważne w historii kolejnych republik. Przy podstawie znajduje się także rzeźba lwa symbolizująca powszechne prawo wyborcze. W 2021 roku statuę wpisano na listę zabytków Paryża.
Place de la République jako świadek historii
W XIX wieku przez Plac Republiki przechodziły liczne parady karnawałowe. Podczas I wojny światowej, w 1918 roku, na Place de la République eksplodował pocisk wystrzelony przez armatę przeciwparyską (używaną przez Niemców do ostrzału Paryża). W latach 1926-1937 z Placu Republiki startował wyścig biegowy Paryż-Strasbourg. Podczas II wojny światowej, w czasie walk o wyzwolenie Paryża, był to ostatni niemiecki bastion, który finalnie poddał się 25 sierpnia 1944 roku (Niemcy wykorzystywali koszary do przetrzymywania tam swoich żołnierzy).
W 1958 roku Charles de Gaulle zorganizował na Placu Republiki demonstrację na rzecz głosowania na tak w referendum dotyczącym konstytucji V republiki. Po atakach terrorystycznych w 2015 roku na Place de la République znoszono kwiaty, znicze, zdjęcia i drobne upominki, które miały uczcić pamięć ofiar. W 2016 roku odbywały się tam protesty przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego – Nuit debout. Statua została zdewastowana graffiti, na szczęście udało się później ją wyczyścić. W 2018 roku na placu odbyło się kilka demonstracji ruchu żółtych kamizelek (fr. Gilets jaunes) – mieszkańców protestujących przeciwko rosnącym kosztom życia.
Adres:
Place de la République
Esplanade André Tollet, 75003 Paryż
Dojazd:
metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République