Podparyski zamek Château de Vincennes

Paryż oferuje wiele ciekawych miejsc, ale warto zwracać uwagę na atrakcje znajdujące się poza jego granicami. Do podparyskiego zamku Château de Vincennes można dojechać miejskim transportem, dowiedz się więcej o jego historii.

Historia zabytku

W roku 1150 panujący król Francji Ludwik VII zlecił budowę domu w Vincennes, miał on służyć głównie do odpoczynku po polowaniach w pobliskich lasach. Następni władcy (Filip II August i Ludwik IX) rozbudowywali obiekt tworząc z niego dwór obronny. Kolejną rozbudowę zarządził Karol V, władca przeniósł tam swoją bibliotekę. To właśnie wtedy zbudowano słynną wieżę, czyli tak zwany donżon (fr. donjon). W XVI wieku królowie Francji przenieśli się całkowicie do Luwru, a średniowieczny zamek został zaadaptowany na więzienie. W XVII wieku chciano odmienić oblicze zamku i przywrócić mu dawną renomę, ale remont zaniechano. W XVIII wieku w zamku mieściła się przez krótki czas fabryka porcelany, później obiekt został znowu przekształcony w więzienie. Osadzonymi byli tam między innymi markiz de Sade, Denis Diderot oraz Honoré Mirabeau. Następnie zamek służył jako fabryka broni, arsenał, a potem koszary. Później znowu stał się więzieniem.

château de vincennes

Deror avi/Wikimedia Commons

Château de Vincennes – ciekawostki

Warto zaznaczyć, że w pobliżu zamku doszło do dwóch słynnych egzekucji. W 1804 roku stracono tam księcia d’Enghiena niesłusznie oskarżonego o chęć przywrócenia do władzy Burbonów. W 1917 w okolicach zamku stracono Matę Hari – oskarżoną we Francji o szpiegostwo i bycie podwójnym agentem Francji i Niemiec. Warto również wspomnieć, że w zamku Château de Vincennes urodzili się królowie Ludwik X, Filip V i Karol IV oraz nieślubna córka Ludwika XIV Anna Maria Burbon Swój ślub wzięli tu Filip III i Filip IV.

Okolice i wygląd zamku

Château de Vincennes otacza obecnie Lasek Vincennes, czyli duży park miejski, który powstał w czasie wielkiej przebudowy Haussmanna w Paryżu. Jeśli mowa o samym zamku – jego większość pochodzi z XVII wieku, z XV wieku pochodzi wieża donżon oraz kaplica. Na teren zamku wjeżdża się przez dużą bramę, droga prowadzi do dużego dziedzińca otoczonego barokowymi budynkami. Château de Vincennes jest jedyną we Francji średniowieczną rezydencją królów. Z kolei donżon uważany jest za najwyższą średniowieczną wieżę mieszkalną na świecie.

Godziny otwarcia:
10:00-17:00 (od 22 września do 20 maja; katedra otwarta w godzinach 10:30-13:00 i 14:00:16:30)
10:00-18:00 (od 21 maja do 21 września; katedra otwarta w godzinach 10:30-13:00 i 14:00:17:30)
Obiekt jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Ceny biletów:
bilet normalny – 9 euro
bilet ulgowy – 7 euro
za darmo – osoby poniżej 18 roku życia i osoby niepełnosprawne

Adres:
1 Avenue de Paris
94300 Vincennes, Francja
Dojazd:
metro 1 stacja station Château de Vincennes
RER A stacja Vincennes

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

aquaboulevard paryżpark asterixa