Katakumby Paryża – zwiedzanie, praktyczne informacje
Po cyklu opisującym nekropolie Paryża przyszedł czas na podziemny cmentarz, czyli paryskie katakumby. Odkryj ich historię, razem z nami.
Krótka historia katakumb
Chowanie zmarłych w podziemiach zaczęło się już w I wieku, kiedy chrześcijanie byli prześladowani – jedynie w taki sposób można było urządzić pochówek. Nazwa katakumby pochodzi od greckich słów kata (pod, na dole) i tymbos (grób). Podziemne cmentarze są zazwyczaj nieregularnie rozplanowane, a ich korytarze tworzą gęstą sieć, w większości występują tam mogiły zbiorowe. W głębi korytarzy znajdują się groby, ściany katakumb są często ozdobione symbolami chrześcijańskimi takimi jak ryby czy winogrona.Warto także wspomnieć, że podziemne cmentarze przez wiele lat były miejscem spotkań chrześcijan, wspólnych modlitw i miejscem oddawania czci męczennikom. W Europie katakumby zachowały się w Anglii, Czechach, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, na Ukrainie oraz Malcie. Podziemne cmentarze istnieją także w Egipcie, Peru i Tunezji.
Katakumby paryskie – Les catacombes de Paris
Podziemny cmentarz w Paryżu jest położony w dawnych kamieniołomach. Jego całkowita długość to 50 kilometrów i około 770 hektarów. Dla zwiedzających dostępny jest jedynie część katakumb. Paryskie katakumby znacznie, chociaż stopniowo zwiększyły swoją powierzchnię od 1786, kiedy król Ludwik XVI podjął decyzję o przeniesieniu tam grobów z cmentarza Les Halles, a potem z innych – władca bał się epidemii chorobowych. Część katakumb, która obecnie jest otwarta dla zwiedzających została utworzone w XIX wieku.
Ciekawostki
Paryskie katakumby cieszą się dużą popularnością, jeśli chcesz odwiedzić to miejsce, wybierz się tam najlepiej godzinę lub więcej przed otwarciem. Warto wspomnieć, że ten cmentarz podziemny był miejscem akcji powieści Nędznicy Victora Hugo, a w czasie II wojny światowej spotkań członków francuskiego ruchu oporu. Obecnie katakumby są pokryte licznym graffiti.
UWAGA: W katakumbach temperatura wynosi około 14 stopni Celsjusza, warto zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania.
Godziny otwarcia:
10:00-20:30 wtorek-niedziela (w poniedziałek katakumby są zamknięte)
-zamknięcie kas o godzinie 19:30
-katakumby są zamknięte 1 stycznia i 1 maja
*przewidywany czas wizyty to 45 minut
*wyjście pod adresem 21bis avenue René Coty – między stacjami metra Mouton-Duvernet i Alésia
Ceny biletów:
-bilet normalny 13 euro
-bilet ulgowy 11 euro (osoby w wieku 18-26 lat)
-dzieci poniżej 14 roku życia mogą wejść tylko z osobą dorosłą
-bilet darmowy przysługuje osobom poniżej 18 roku życia i osobom niepełnosprawnym
Audioprzewodnik:
-płatny 5 euro
-dostępny w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim
Adres:
1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy
75014 Paryż
Dojazd:
metro 4, 6 lub RER B stacja Denfert-Rochereau