Top 5 francuskich ciast
Kuchnia francuska zachwyca ludzi na całym świecie. Ukoronowaniem pysznego przyjęcia czy kolacji francuskiej jest deser, na który często serwuje się ciasta. Dzisiaj polecamy Wam top 5 francuskich ciast – sprawdźcie jakich przysmaków warto spróbować we Francji.
Jabłka na pierwszym planie: Tarte tatin
Francja tartami stoi. Francuzi kochają tarty – zarówno wytrawne na słono jak i słodkie deserowe. Jedną z najpopularniejszych tart na słodko jest tarte tatin. Przepis na słynną tartę powstał w 1898 roku w miejscowości Lamotte-Beuvron (obecnie region Centre-Val de Loire). W miasteczku tym dwie siostry Stéphanie i Caroline Tatin prowadziły hotel i restaurację, które istnieją do dziś. Podobno wspaniały przepis na tarte tatin wymyśliła właśnie Stéphanie, tarta została nazwana od jej nazwiska. Tarte tatin składa się z kruchego ciasta z nadzieniem z karmelizowanych jabłek. Ten deser często podaje się ze śmietanką lub bitą śmietaną. Ciasto zostało spopularyzowane przez krytyka kulinarnego o pseudonimie Curnonsky. Od 1926 roku takimi tartami zajadają się ludzie w całym Paryżu. Według krytyka ciastem sióstr Tatin zachwycił się Louis Vaudable, właściciel Maxim’s. Najprawdopodobniej jednak tarte tatin wymyślił cukiernik z Maxim’s, a opowieść o siostrach miała po prostu ubarwić historię pochodzenia tego słynnego deseru.
Aromatyczny Savarin
Bardzo popularnym ciastem jest savarin, niektóre jego odmiany nazywane są babą rumową. Ciasto zostało wymyślone w czasach II Cesarstwa przez dwóch cukierników – braci Julien i nazwane na cześć gastronoma Anthelme’a Brillata-Savarine’a. Ciasto piecze się się w specjalnej formie z kominkiem (jak do babki), nasącza syropem o rumowym lub wiśniowym smaku (w zależności od wariantu). Popularne jest także serwowanie ciasta Savarin w kształcie korony. Savarin podawany na zimno ma otwór wypełniony bitą śmietaną i wiśniami gotowanymi wcześniej w słodkim syropie. Ciasto na ciepło podaje się z kolei z musem owocowym aromatyzowanym likierem, a otwór wypełnia się owocami ugotowanymi w syropie. Wypiek najlepiej przygotować, ale podawać dzień później – sprawi to, że wszystkie aromaty „przejdą” ciasto i wzbogacą jego smak.
Top 5 francuskich ciast: Opéra
Kolejnym bardzo znanym we Francji ciastem jest Opéra. Brzmi bardzo elegancko i z klasą i takie właśnie jest to ciasto. Z chęcią podaje się je na przyjęciach. Opéra jest rodzajem tortu – składa się ze specjalnego rodzaju biszkoptu migdałowego (biscuit Joconde), kremu maślanego z kawą i ganache czekoladowego. Autorstwo tego przepisu przypisuje się Gastonowi Lenôtre’owi – podobno cukiernik stworzył to ciasto w latach 60. XX wieku. Z drugiej jednak strony pierwsze wzmianki o cieście Opéra pojawiły się już w 1899 roku. Pełna hipotez jest także sama nazwa ciasta: nazywa się ono ze względu na podobiznę do sceny Opéry Garnier w Paryżu albo jako hołd dla wszystkich występujących w operze artystów.
Domowy clafoutis
Ciasto z tak zwanymi przykrytymi owocami cieszy się we Francji dużą popularnością. Clafoutis nie zawsze jest traktowany jako deser właściwy – często podaje się go na śniadanie, drugie śniadanie czy podwieczorek. Ciasto wyrabia się z cukru, drożdży, mąki, mleka i jajek. Niektóre warianty mówią jedynie o jajkach, śmietanie, cukrze i mleku. Na dno naczynia żaroodpornego układa się owoce, a później lekko zasypuje się je cukrem, na całość wylewa się ciasto i piecze w piekarniku. Smak clafoutis oscyluje między ciastem a omletem na słodko. Do clafoutis używa się zazwyczaj czereśni lub wiśni, ciasto smakuje jednak świetnie także z innymi owocami – jabłkami czy śliwkami. Clafoutis był znany od 1864 roku, to właśnie wtedy wymyślono mu nazwę wymiennie stosowaną z nawą Milliard. Clafoutis pochodzi z krainy historycznej Limousin na terenie obecnego regionu Nowej Akwitanii, jest także bardzo popularny w regionie Owernia-Rodan-Alpy.
Niezwykły flan
Flan zwany także flan pâtissier lub flan parisien jest bardzo popularnym we Francji ciastem. Jest to rodzaj tarty z kremem cukierniczym zapieczonym na kruchym cieście. Do przygotowania kremu używa się śmietankę kremówkę, mleko, jajka, maizenę lub skrobię, wanilię. Ciasto można modyfikować, często można spotkać wypieki z dodatkiem karmelu, czekolady czy wiórek kokosowych. Pierwsze flany podawano we Francji za czasów króla Henryka IV, podobno ciasto to serwowano na jego uczcie koronacyjnej. Francuski flan jest najprawdopodobniej inspirowany angielskim ciastem custard tart, które było jedzone w Wielkiej Brytanii od czasów średniowiecza. Flan ma swoje odpowiedniki w innych państwach, są to na przykład pasticciotto we Włoszech czy pastéis de nata w Portugalii.