Avenue des Champs-Élysées – historia i ciekawostki
O Polach Elizejskich słyszał każdy z nas, nawet ten kto nigdy nie był w Paryżu. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć skąd wzięła się taka nazwa i jaka jest historia tego miejsca, zapraszamy!
Pola Elizejskie w Paryżu
Avenue des Champs-Élysées to tak naprawdę Aleja Pól Elizejskich, potocznie na tę ulicę mówi się jednak Pola Elizejskie. Nazwa nawiązuje do Elizjum, według mitologii greckiej była to część Hadesu przeznaczona dla dusz dobrych ludzi. Panował tam Kronos – ojciec Demeter, Hadesa, Hestii, Hery, Posejdona i Zeusa. W starożytności Pola Elizejskie uznawane były za miejsce wiecznego spoczynku i szczęśliwości. Podobno dusze przechadzały się tam po łąkach i słuchamy muzyki niewidzialnych lir. Pola Elizejskie w Paryżu także dla wielu osób są miejscem ukojenia, ale przede wszystkim zachwytu nad Paryżem. Reprezentacyjna aleja wpisuje się w oś historyczną miasta – łączy plac Zgody (Place de la Concorde) z placem Charlesa de Gaulle’a (wcześniej plac Gwiazdy – Place de l’Etoile), gdzie stoi Łuk Triumfalny. Pola Elizejskie mają teraz 1910 metrów długości i 70 metrów szerokości, znajduje się na nich kilka stacji metra. Aleja jest umiejscowiona w 8. dzielnicy Paryża.
Historia
Do roku 1616 w miejsce, gdzie obecnie są Pola Elizejskie były pola uprawne. Maria Medycejska (żona Henryka IV i matka Ludwika XIII) zarządziła, aby poprowadzić tamtędy drogę ozdobioną po obu stronach drzewami. Droga była przedłużana dwukrotnie, w roku 1724 sięgała już do Palcu Gwiazdy. W XVIII wieku duża aleja stała się modnym miejscem spotkań arystokracji i celem wielu spacerów, spacerowała tamtędy między innymi Maria Antonina. Pola Elizejskie zaczęły przynależeć do Paryża dopiero w roku 1828. Wtedy spacerowy deptak wyposażono w chodniki, latarnie oraz ozdobne fontanny. Aleja była wielokrotnie przebudowywana, ostatni raz miało to miejsce w 1993 – poszerzono wtedy znacznie chodniki.
Obecne wykorzystanie potencjału Avenue des Champs-Élysées
Obecnie Pola Elizejskie są jednym z najczęściej odwiedzanych i kojarzonych miejsc w Paryżu. Olbrzymia ulica przyciąga co roku masę turystów, w dalszym ciągu jest to modny szlak spacerowy. Co roku 14 lipca, podczas obchodów święta narodowego maszeruje tamtędy defilada wojskowa. Na Alei odbywa się także wiele wydarzeń sportowych i kulturowych. To tutaj kończy się wyścig Tour de France oraz są rozstawione stragany jarmarku bożonarodzeniowego.
Dojazd:
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle Étoile
metro 1 stacja George V
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosvelt
metro 1 lub 13 Champs-Élysées Clemenceau