Znane postacie: Henri de Toulouse-Lautrec
W naszym cyklu poświęconym znanym osobom związanym z Paryżem opowiadamy dzisiaj o znanym francuskim malarzu. Odkryjcie życie jakie wiódł Henri de Toulouse-Lautrec i poznajcie jego twórczość.
Rodzice i problemy zdrowotne
Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montf urodził się 24 listopada 1864 roku w Albi. Pochodził z arystokratycznej rodziny, jednej z najstarszych we Francji, która jednak znacznie utraciła prestiż. Rodzice Henriego byli kuzynami – rodzina nie chciała dopuścić innych osób do majątku. Ich drugie dziecko syn Richard-Constantin przeżył jedynie rok. Rodzice Henriego rozstali się, gdy ten miał 9 lat, dziecko pozostało przy matce. Bliskie pokrewieństwo rodziców wiązało się jednak z wadami genetycznymi u dzieci. Młody Henri w wieku 14 lat złamał kość udową, defekt genetyczny sprawił, że kruche kości nie zrosły się, a chłopiec przestał rosnąć. W wyniku czego w późniejszych latach malarz miał górną część ciała (tors) jak dorosły mężczyzna i nieproporcjonalnie krótkie nogi. Miał jedynie 152 cm wzrostu, a z powodu problemów z nogami chodził o lasce. Cierpiał na depresję, był alkoholikiem.
Henri de Toulouse-Lautrec: życiorys
Uczęszczał do liceum Fontanes (obecnie Concordet). Bardzo niski wzrost był przeciwwskazaniem do podjęcia wielu zawodów, Henri de Toulouse-Lautreca poświęcił się więc sztuce. Malarstwa uczył się od takich osób jak René Princeteau, Leon Bonnat, Fernand, Vincent van Gogh, Emile Bernard, Louis Anquetin i Adolphe Albert. W 1884 roku Henri de Toulouse-Lautrec wyprowadził się od rodziców i zamieszkał w kamienicy na Montmartre. Dopiero w 1886 malarz po raz pierwszy wystawił swoje prace. W późniejszych latach Henri de Toulouse-Lautrec sam uczył malarstwa. Niemal całe życie malarz zmagał się z chorobą alkoholową. W roku 1901 doznał udaru, dlatego później poruszał się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Zmarł 9 września 1901 roku w posiadłości rodzinnej w Saint-André-du-Bois, jako przyczynę jego śmierci podaje się rozwiniętą postać kiły oraz alkoholizm. Pochowano go na cmentarzu w Verdelais. Po śmierci syna matka Toulouse-Lautreca zadbała o pamięć o swoim potomku i jego dorobku artystycznym. W Albi powstało muzeum poświęcone artyście.
Ukochany Montmartre
Henri de Toulouse-Lautrec na Montmartre znalazł swoje miejsce na ziemi. Przebywał w lokalach i barach otoczony przez mieszkających w dzielnicy robotników, praczki, zwykłym mieszkańców Paryża, ale także pracujące w kabaretach tancerki. Ludzie cenili go za błyskotliwy umysł, inteligencję, a także za poczucie humoru. Malarz uznawany jest za jedną z najbarwniejszych postaci artystycznej dzielnicy Montmartre i uosobienie duszy tego miejsca. W wielu swoich dziełach ukazywał Moulin Rouge, paryskie kabarety i różnorodne miejsca na Montmartre.
Twórczość i inspiracje
Henri de Toulouse-Lautrec nie bał się podejmowania w sztuce żadnych tematów. Portretował przede wszystkim prostytutki, ludzi na skraju nędzy czy pracujących w nisko opłacalnych zawodach. Tworzył dzieła skupiające się na inności, czasem na brzydocie zamiast pięknie. Uwielbiał malować karykatury, szczególnie samego siebie. Nie znał granic – „portretował” kobiety ukazując ich plecy, prezentował ludzi w ruchu, a nie w aktorskich pozach. Malarz współpracował także z czasopismami, wydawnictwami i samymi autorami jako ilustrator. Malarz oprócz obrazów chętnie wykonywał plakaty, litografie i ilustracje. Zasłynął między innymi z doskonałego ukazywania codziennego życia paryskiej bohemy.
Malarski styl
Obrazy Toulouse-Lautreca były realistyczne, a czasami uwydatniały niektóre niedoskonałości. Ekspresja, subiektywizm i prowokacyjność – te trzy słowa najlepiej naszym zdaniem oddają jego malarstwo. Henri de Toulouse-Lautrec zasłynął z malowania afiszy kabaretów, m.in. Moulin Rouge. Jego barwny styl zachwycał – oferowano mu krocie za malowanie portretów. Wielokrotnie malarz odmawiał mówiąc, że pieniądze nie są dla niego ważne. Dzieła Henriego de Toulouse-Lautreca w Paryżu można podziwiać w Musée d’Orsay, Petit Palais i Musée de Montmartre. Dzieła Henriego de Toulouse-Lautreca są wielbione i doceniane na całym świecie. W 2005 roku jeden z jego obrazów sprzedano w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za 22 416 000 mln dolarów amerykańskich.