Moulin de la Galette – słynny wiatrak na Montmartre
Dzisiaj przedstawiamy kolejne ciekawe miejsce na mapie Paryża, w historycznej dzielnicy Montmartre. Tym razem opowiadamy historię słynnego wiatraka Moulin de la Galette. Dowiedzcie się o nim więcej.
Historia miejsca
Po raz pierwszy młyn został wymieniony w dokumentach w 1622 roku. Właściwie należy mówić o dwóch złączonych ze sobą młynach – Blue-fin i Radet. Młyn Blue-fin został zbudowany w 1622 roku, a Le Radet w roku 1717. W 1809 roku młyny nabyła rodzina Debray, produkowano tam mąkę. Używano ich nie tylko do mielenia pszenicy, ale także winorośli czy miażdżenia materiałów potrzebnych w fabrykach. Nazwa Moulin de la Galette pojawia się w dokumentach dopiero w 1834 roku, to właśnie wtedy rodzina Debray zakłada w młynie knajpkę, która cieszy się dużą popularnością. Można kupić tam ciasto domowego wypieki i robione w okolicy wino oraz potańczyć. Miejsce stało się popularne także wśród artystów skupionych na Montmartre, bywał tam na przykład Artur Rimbaud. W następnych latach knajpka zyskiwała na popularności. Młyny służyły także jako sala muzyczna i miejsce wystawiania kabaretu, stacja radiowa i telewizyjna.
Moulin de la Galette obecnie
Moulin de la Galette jest jedynym działającym wiatrakiem w 18. dzielnicy Paryża. Umiejscowiony na Montmartre wiatrak obecnie znajduje się na prywatnej posesji i nie jest dostępny dla zwiedzających. Można go jednak oglądać z zewnątrz. Obecnie młyn jest w dobrym stanie, istotne części mechanizmu takie jak tarcze ścierne są zachowane. W górnej części budynku znajduje się restauracja. W 1982 roku miejsce zostało wpisane na listę zabytków.
Odniesienia w kulturze
Moulin de la Galette bywał wielokrotnie motywem malarskim. Dzieła ze słynnym młynem i jego wiatrakiem tworzył Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri de Toulouse-Lautrec oraz Maurice Utrillo. Motyw młyna z Montmartre jest obecny także na płótnach Keesa van Dongena, Eugène’a Cicéri, Ramona Casasa, Isaaca Israëlsa czy Gena Paula. Motyw tego miejsca pojawia się także w piosenkach Le Moulin de la galette Lucienne Delyle oraz Les Amours d’antan Georgesa Brassensa.
Adres:
83 Rue Lepic
75018 Paryż
Do Moulin de la Galette traficie z trzech stacji metra:
metro 2 stacja Blanche
metro 12 stacja Abbesses
matro 12 stacja Lamarck – Caulaincourt