Znane postacie: Antoine de Saint-Exupéry
To jeden z pisarzy francuskich, który odmienił literaturę i zasłynął na całym świecie. Zajrzyjcie do nas, aby dowiedzieć się ciekawostek o jego życiu i twórczości.
Zarys biografii
Pełne imię słynnego pisarza jest o wiele dłuższe niż mogłoby się wydawać, brzmi Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry. Urodził się w 1900 w Lyonie, w rodzinie arystokratycznej. Uczył się w szkołach jezuickich, zamierzał pójść do szkoły morskiej, ale nie zdał egzaminów wstępnych. Studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych.
Antoine de Saint-Exupéry i lotnictwo
Podobno po raz pierwszy leciał samolotem w wieku 12 lat. Tak mu się to spodobało, że postanowił wyposażyć swój rower w skrzydła – myślał, że dzięki temu uda mu się odlecieć. Marzenie o lataniu ciągle tkwiło w Antoine de Saint-Exupéry’m. W 1921 artysta zdecydował się na specjalistyczny kurs i zdobył kwalifikacje pilota cywilnego, rok później pilota wojskowego. W armii służył krótko, w 1923 roku uległ wypadkowi i przeniesiono go do rezerwy (miał stopień podporucznika). Pracował w lotniczych usługach pocztowych, latał między Francją a Afryką. W 1929 roku wyjechał na dwa lata do Argentyny, gdzie poznał swoją żonę Consuelę Suncin Sandoval de Gómez. W 1935 i 1938 roku miał dwa kolejne wypadki lotnicze. W czasie II wojny światowej latał jako kapitan w oddziale rozpoznawczym. Jako pilot bojowy latał w Wolnych Francuzach (jednostka podlegała amerykańskiemu dowództwu). Po wykonaniu dwóch misji, uszkodził samolot przez co został zawieszony. Przywrócony go w 1944, latał w misjach rozpoznawczych, miał stopień majora. 31 lipca 1944 wystartował z bazy, miał zrobić zdjęcia zgrupowań niemieckich wojsk koło Lyonu.
Okoliczności śmierci
Nigdy nie ustalono dokładnie jak zmarł Antoine de Saint-Exupéry. Wiemy tylko tyle, że opuścił bazę o 8:45 i był w powietrzu. W 1998 roku niedaleko Marsylii pewien rybak wyłowił bransoletkę należącą do artysty. Dwa lata później znaleziono także części samolotu, którym leciał (dziś znajdują się one w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki). Podejrzewano, że Antoine de Saint-Exupéry został zestrzelony przez niemieckie wojsko.
Kariera literacka
W latach 1936-1939 był dziennikarzem-korespondentem podczas wojny domowej w Hiszpanii. Debiutował w roku 1926 opowiadaniem Lotnik (fr. L’Aviateur), dwa lata później wydał powieść Poczta na południe (fr. Courrier sud). Jego twórczość była bardzo silnie związana z zainteresowaniami i pracą, w 1931 wydał książkę Nocny lot, a w 1939 Ziemię, planetę ludzi, którą nagrodzono Grand Prix Akademii Francuskiej. W 1940 roku wyemigrował na 3 lata do Stanów Zjednoczonych, podczas pobytu napisał takie utwory jak: Pilot wojenny, List do zakładnika oraz Mały Książę. W 1944 powstał także utwór Twierdza, który wydano pośmiertnie.
Mały Książę
Antoine de Saint-Exupéry zyskał sławę, dzięki niezwykłej książce, którą powinien znać każdy z nas. Wyjątkowa baśń z elementami filozoficznej opowieści jest doskonałą lekturą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mały Książe (fr. Le Petit Prince) został wydany w 1943 roku z ilustracjami autora. Pierwsze polskie wydanie ukazało się bardzo szybko po oryginalnym, minęły tylko 4 lata. Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków, sprzedana w milionach egzemplarzy (obecnie około 150 milionów, a liczba ta stale rośnie). Małego Księcia uznaje się za kanon literatury nie tylko europejskiej, ale i światowej. Uniwersalna przypowieść sprawia, że sięgając po nią w każdym wieku znajdziemy coś dla siebie, odkryjemy nową wersję tekstu. Utwór traktuje o najważniejszych wartościach w życiu każdego człowieka – miłości, przyjaźni, poszanowaniu drugiej istoty, ale także sile czy walce z przeciwnościami. Dzieło zostało upamiętnione między innymi na francuskich banknotach i monetach, poprzez specjalny zestaw klocków lego czy grę planszową. Mały Książę doczekał się także dwóch muzeów – w Japonii oraz Maroku.