Mona Bismarck American Center w Paryżu

Oglądałam tam jedne z najlepszych wystaw w swoim życiu. Niesamowite, zapierające dech dzieła sztuki odwoływały się często do kultury Francji czy samego Paryża. Mona Bismarck American Center jest moim zdaniem ośrodkiem, który powinien poznać każdy, kto kocha Paryż.

Kim była Mona Bismarck?

Edmona Margaret Travis Strader (znana później jako Mona Bismarck) urodziła się w roku 1897 w mieście Louisville, w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych. W roku 1917 wzięła ślub z Henrym Schlesingerem, który był starszy od niej o 18 lat. Bismarck urodziła syna, a potem zgodziła się zostawić go pod opieką męża w zamian za rozwód i pół miliona dolarów – do dziś wzbudza to kontrowersje. W 1921 wyszła ponownie za mąż, tym razem jej wybrankiem był James Irving Bush, 14 lat od niej starszy i uważany za „najprzystojniejszego człowieka w Ameryce”. Para rozwiodła się po 4 latach małżeństwa. Rok później Mona otworzyła w Nowym Jorku sklep z sukienkami. W roku 1926 wzięła ślub z jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce Harrisonem Williamsem. Mona szybko stała się rozpoznawalna i uznana za „najlepiej ubierającą się kobietę na świecie”. Mona prowadziła bardzo luksusowy styl życia. Miała domy w Nowym Jorku, Palm Beach, Paryżu i Capri. Kilka lat po śmierci męża, Mona poślubiła swojego wieloletniego przyjaciela Edwarda von Bismarcka, wnuka niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarck i stała się dzięki temu panią Bismarck. Mimo że wzięła jeszcze jeden ślub, pozostała przy tym nazwisku.

mona bismarck

https://www.monabismarck.org/mona-bismarck

Zamiłowanie do sztuki

Luksus życia Mony Bismarck sprawiał, że często mówiono na jej temat. Znajomości pozwalały jej na przyjaźnie z najbardziej wpływowymi osobami na świecie, także w kwestii mody. Znała Salvadora Dali, Horsta, prezydenta Roosvelta i Eisenhowera, księżniczka Monako Grace, Gretę Garbo czy Paula Newmana. Była muzą Cristobala Balenciagi oraz Huberta Givenchy. Mona Bismarck stała się ikoną stylu. Pod koniec życia podarowała swoją korespondencję ze znanymi osobami, zbiory obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki, ubrania od znanych projektantów różnym muzeom i towarzystwom kulturalnym. Mona Bismarck zmarła w roku 1983 w Paryżu. Znana postać nigdy nie szczędziła pieniędzy na sztukę ani modę.Na mocy jej testamentu utworzono Mona Bismarck American Center w Paryżu.  Centrum do dzisiaj znajduje się w budynku jej domu. Celem ośrodka jest wspieranie artystycznych oraz kulturowych stosunków francusko-amerykańskich.

Mona Bismarck American Center w Paryżu

Centrum ma na celu przedstawianie sztuki oraz artystów amerykańskich. Są tu organizowane innowacyjne wystawy. Jedną z ekspozycji, która zdobyła olbrzymią sławę była Little Black Dress, na której zaprezentowano ponad 50 modeli słynnej małej czarnej (sukienki) z różnych lat i od wielu projektantów. Dzięki temu można było doskonale zobaczyć jak zmieniało się pojęcie klasyki na przestrzeni lat oraz jak ewoluowała ta klasyczna sukienka. Z kolei na wystawie Wasteland: new art from Los Angeles można było podziwiać takie dzieła sztuki jak sweter-biblioteczka czy dywany z cytatami z powieści w Poszukiwaniu straconego czasu. Mona Bismarck American Center w Paryżu jest niezwykłym miejscem, gdzie można oglądać nietuzinkowe wystawy. Każdy z nas z pewnością mijał ten niewielki ośrodek niedaleko wieży Eiffla, być może nie każdy dostrzegł. Polecamy Wam to miejsce z całego serca.

Godziny otwarcia:
-centrum jest otwarte także w trakcie trwania wystaw, po szczegóły zapraszamy na oficjalną stronę

Ceny biletów:
-cena biletu zależy od konkretnej ekspozycji, zawsze warto zapytać się o zniżkę studencką czy dla seniora

Audioprzewodnik:
-dostępny na większości wystaw

Adres:
34, avenue de New York
75116 Paryż

Dojazd:
metro 6 lub 9 stacja Trocadéro
metro 9 stacja Alma-Marceau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pont des artespisarz marcel proust