Muzeum Gustave Moreau – odkryj symbolizm

Dzisiaj polecamy Wam kolejne wspaniałe muzeum ze sztuką poświęconą konkretnemu artyście. Odwiedźcie muzeum Gustave Moreau, aby podziwiać sztukę symbolizmu. Z artykułu dowiecie się gdzie mieści się muzeum i jakie zbiory prezentuje.

Malarz-symbolista

Gustave Moreau urodził się 6 kwietnia 1826 roku w Paryżu, był synem architekta Louisa Moreau. Zainteresowania plastyczne przejawiał od najmłodszych lat, mając 14 lat otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie malarskim. W 1841 młody artysta odbył swoją pierwszą podróż do Włoch, podczas wyjazdu w roku 1844 został uczniem w prywatnym studio François-Édouard Picot. W 1846 Moreau rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Od 1850 malarz pracował jako kopista w Luwrze, gdzie poznał swojego mistrza Théodore Chassériau. Od 1852 Gustave Moreau wystawia swoje prace na Salonie paryskim (bierze w nich udział aż do 1880 roku). Rodzice widząc pasję syna i wierząc w jego umiejętności kupują mu mieszkanie-atelier przy rue de la Rochefoucauld (obecnie na terenie 9. dzielnicy Paryża).

Początkowo Gustave Moreau tworzy wiele dzieł inspirowanych tematyką religijną. Z biegiem lat jego kreska zaostrza się, w latach 60. XIX wieku mówi się o tym, że Moreau ma własny styl artystyczny. W latach 1857-1859 Moreau wyjeżdża do Włoch, gdzie kopiuje dzieła mistrzów (Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Tycjan) i poznaje Edgara Degas. Po powrocie do Paryża w 1859 poznaje miłość swojego życia Alexandrine Dureux (zmarła w 1890 roku, kochankowie nigdy nie wzięli ślubu). Styl malarza ewoluuje, wprowadza on do swojego malarstwa egzotyczne motywy, liczne zdobienia. Jego dzieła zyskują ogromne uznanie, a malarz prezentuje wystawy w muzeach i na Światowych Targach. W roku 1879 zostaje członkiem Legii Honorowej Francji, a od 1888 wykłada na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1892 roku zyskuje tytuł profesora. Gustave Moreau zmarł 18 kwietnia 1898 roku, został pochowany na cmentarzu Montmartre. Jego ostatnią wolą było przekazanie atelier wraz z dziełami państwu francuskiemu (15 rzeźb, 1200 obrazów, 13000 rysunków).

muzeum Gustave Moreau w Paryżu

Wnętrze muzeum Gustave Moreau w Paryżu; źródło: Andreas Praefcke/Wikimedia Commons

Muzeum Gustave Moreau

Atelier zostało przerobione na Muzeum Gustave Moreau i otwarte 14 stycznia 1903 roku. Obrazy malarza są pełne odniesień religijnych, literackich i mitologicznych. Mroczne, mistyczne, tajemnicze dzieła zachwycą nawet najbardziej wymagającego miłośnika sztuki. Muzeum Gustave Moreau dysponuje obecnie około 25000 eksponatów, z czego 15000 są dziełami Gustave Moreau. Wśród nich są znane na całym świecie dzieła takie jak Chimera, Prometeusz, Widzenie, Kwiat mistyczny, Hezjod i muza, Jowisz i Seleme, Powrót Argonautów czy Orfeusz na grobie Eurydyki. Budynek muzeum ma trzy piętra. Na parterze mieści się sześć pokoi, cztery z nich są salami muzealnymi, w jednym pokoju prezentowane są dzieła inspirowane włoskimi mistrzami. Na pierwszym piętrze można podziwiać mieszkanie rodziny Moreau pełne sentymentalnych akcentów oraz bibliotekę, która gromadzi dzieła na temat Gustave Moreau i symbolizmu. Na drugim i trzecim piętrze zaprezentowana jest reszta kolekcji – renowacje tego miejsca zachowały jednak warsztatowy charakter tej przestrzeni. W muzeum organizowane są także kursy rysunku i teatralne, koncerty, spektakle oraz konferencje.

Godziny otwarcia:

-poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela (we wtorki muzeum jest zamknięte) 10:00-18:00
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów:

-bilet normalny 7 euro
-bilet ulgowy 5 euro
-darmowy wstęp dla osób pomiędzy 18 a 26 rokiem życia z terenów Unii Europejskiej
-darmowy wstęp dla wszystkich w pierwszą niedzielę miesiąca

Adres:

14 Rue de la Rochefoucauld, 75009 Paryż

Dojazd:

Muzeum Gustave Moreau znajduje się około 5 minut pieszo od poniższych stacji metra:
metro 12 stacja Trinité-d’Estienne d’Orves
metro 12 stacja Saint-Georges
metro 12 stacja Notre-Dame-de-Lorette

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Top 5 francuskich deserówNoc Muzeów w Paryżu