Galette des rois – francuskie ciasto na święto Trzech Króli

Dzisiaj opowiadamy Wam o francuskiej tradycji jedzenie ciasta galette des rois w czasie święta Trzech Króli. Sprawdźcie z czego robi się ten deser, gdzie można go kupić i odkryjcie kilka ciekawostek na jego temat.

Święto Trzech Króli (Epifania)

W kościele katolickim, prawosławnym i w części wyznań protestanckich obchodzi się święto Trzech Króli, czyli epifanię. Święto upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz Trzech Mędrców, którzy przybyli do Betlejem z darami, aby oddać pokłon Jezusowi Chrystusowi. Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia (u prawosławnych 19 stycznia). We Francji z tej okazji wypieka się ciasto galette des rois z niewielką figurką w środku. Tradycja ta jest bardzo popularna – celebruje ją aż 85% społeczeństwa. Galette des rois ma długą historię, podobno pierwsze ciasto tego typu przyrządzało się w starożytnym Rzymie. Zamiast figurki, w środku znajdowało się wtedy ziarno fasoli.

Galette des rois: receptura

Ciasto różni się nieco nazwą i składem w zależności od regionu Francji. Tradycyjny galette des rois wykonuje się z ciasta francuskiego nadziewanego masą migdałową. Taki deser je się na północy kraju, w tym także w Paryżu. Ciasta nosi nazwę galette des rois lub galette de Pithiviers. Na wschodzie Francji spożywa się galette de Besançon/galette comtoise wykonany wyłącznie z ciasta parzonego i cukru. Na południu Francji w czasie święta Trzech Króli można spróbować gâteau des rois. To przepyszny deser z ciasta drożdżowego wzbogaconego kandyzowanymi owocami. Niektórzy przygotowują także ciasto z masą jabłkową. Galette des rois można zrobić samemu, kupić w cukierni, a nawet w marketach (potem podgrzewa się je w piekarniku). Niezależnie od tego na jaki typ ciasta postawisz będzie to kontynuacja francuskiej tradycji.

Ciekawostki

Znajdująca się w środku ciasta figurka nosi nazwę fève. Kto na nią trafi w swoim kawałku będzie miał szczęście przez cały rok, a w nagrodę zakłada dołączoną do ciasta złotą koronę. Wcześniej figurki przedstawiały króla, potem biblijne postacie, dzisiaj możemy znaleźć ciasta z figurkami postaci z bajek, książek czy filmów. Ziarno fasoli zaczęto zastępować w tym cieście figurką w XVIII wieku! Wiele rodzin we Francji zbiera te figurki od pokoleń, niektórzy mają na nie nawet wyznaczone specjalne miejsce w domu, na przykład na komodzie czy regale w salonie. Osoby, które kolekcjonują fève nazywa się fabophiles. Jedzenie tego ciasta jest bardzo popularne, zazwyczaj robi się to w gronie rodziny czy znajomych. Zgodnie z tradycją najmłodsze dziecko wskazuje osobę, która ma pokroić ciasto (często przy krojeniu wiadomo gdzie jest figurka), osoba ta je ostatni kawałek. Podczas jedzenia ciasta pije się sok jabłkowy, cydr, muscata, białe wino lub szampana. Od roku 1975 wielkie ciasto migdałowe dostaje w prezencie prezydent Francji. Galette des rois je się nie tylko we Francji, ale także w Belgii, Kanadzie, Luksemburgu, Libanie i Szwajcarii. Podobne ciasta je się w Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

francuskie tradycje świąteczne, święta we francjijak wygladaja święta bożego narodzenia we francji