Toussaint – jak obchodzi się Dzień Wszystkich Świętych we Francji?

1 listopada w wielu krajach obchodzi się Święto Zmarłych. We Francji nazywa się ono Toussaint. Sprawdźcie jakie tradycje towarzyszą temu święcie i czym różnią się one od polskich zwyczajów.

Toussaint: historia

Dzień Wszystkich Świętych (fr. Toussaint) jest świętem katolickim obchodzonym zawsze 1 listopada, a jednocześnie dniem wolnym od pracy. 2 listopada obchodzi się z kolei Święto Zmarłych (fr. La fête des Défunts). Z jednej strony święta związane są z kultem świętych, jednak z drugiej z tymi którzy już odeszli z tego świata. Dzień Wszystkich Świętych został ustanowiony w 998 roku przez opata benedyktyńskiego klasztoru w Cluny.

Jak we Francji obchodzi się Święto Wszystkich Świętych?

Francuzi nie przywiązują tak dużej wagi do Święta Wszystkich Świętych jak Polacy. Wielu z nich odwiedza groby bliskich i zostawia na nich kwiaty, ale równie wielu wyjeżdża i cieszy się długim weekendem na urlopie. Co więcej, 1 listopada otwartych jest wiele muzeów, sklepów czy knajp – ludzie poświęcają ten czas na relaks podobny jak w każdy inny dzień wolny od pracy. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że Francuzi chętnie spacerują po cmentarzach przez cały rok, a nie tylko przy okazji listopadowego święta. Odwiedzają wtedy nie tylko bliskich, ale także groby znanych osobistości.

toussaint paryskie cmentarze
Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu

Tradycje

Podobnie jak w Polsce najpopularniejszymi kwiatami stawianymi na grobach są chryzantemy. Inaczej jest jednak z zapalaniem zniczy – we Francji nie jest znana ta tradycja. Znicze na cmentarzach francuskich można znaleźć przede wszystkim przy polskich grobach. Warto jednak zwrócić uwagę, że na niektórych cmentarzach obowiązuje zakaz zapalania zniczy. Dlatego właśnie wieczorne spacery po oświetlonych cmentarzach również nie są popularne. Toussaint mało dla kogo jest dniem pełnym zadumy i modlitwy, nie podkreśla się też znaczenia tego święta w mediach.

Paryskie cmentarze

Cmentarze w Paryżu warto odwiedzać nie tylko 1 listopada. Pochowanych jest na nich wiele znanych osób – aktorów, piosenkarzy, pisarzy, poetów, filozofów, naukowców, polityków, wojskowych i osób ważnych dla Francji. Najpopularniejszym i największym z paryskich cmentarzy jest cmentarz Père-Lachaise. Pospacerować warto także po rozległym cmentarzu Montparnasse. Zwiedzając przepiękne okolice najsłynniejszego wzgórza Paryża warto z kolei zajść na cmentarz Montmartre. Już jutro na naszym blogu pojawi się spis top 5 cmentarzy w Paryżu – znajdziecie tam wiele informacji na temat powyższych i innych nekropolii.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

asterix komiksZnane cmentarze w Paryżu