Bourse – giełda w Paryżu

Dzisiaj zabieramy Was w historyczną podróż po jednym z najbardziej monumentalnych budynków w 2. dzielnicy Paryża. Poznajcie razem z nami Bourse, czyli historyczną siedzibę paryskiej giełdy.

Neoklasycystyczna Bourse de Paris

Budynek, w którym znajduje się giełda nosi nazwę Palais de Bourse (pałac giełdy), niekiedy jest nazywany także palais Brongniart (od nazwiska architekta Alexandre’a Théodore’a Brongniarta). Ta przepiękna neoklasycystyczna budowla powstawała w latach 1808-1826. Po śmierci Bronginarta budowę przejął Éloi Labarre. Bourse ma 12 metrów wysokości, z zewnątrz ozdabia go 66 korynckich kolumn. W środku znajduje się ogromna sala, galeria ozdobiona kolumnami oraz duża liczba gabinetów. We wnętrzu budynku oraz na zewnątrz można podziwiać wiele płaskorzeźb, rzeźb, obrazów, elementów dekoracyjnych i posągów stworzonych m.in. przez takich artystów jak Alexandre Denis Abel de Pujol, Charles Meynier, Louis-Denis Caillouette, Jean-Baptiste Joseph De Bay, Auguste Vinchon, Francisque Duret, James Pradier czy Merry-Joseph Blondel. Szczególnie interesujące są malowidła przedstawiające różne miasta Francji oraz posągi Sprawiedliwości i Europy. W roku 1987 giełdę w Paryżu wpisano na listę zabytków.

bourse de paris

Bourse, źródło: David Monniaux, JLPC/Wikimedia Commons

Giełda w Paryżu (Bourse de Paris)

W 1563 roku powstała we Francji wspólna siedziba kupców – uznawana za zalążek giełdy. Paryska giełda mieściła się na moście Pont Neuf, w późniejszych latach transakcji dokonywano m.in. na place du Change niedaleko Conciergerie, na ulicy Quincampoix, w rezydencji de Soissons (fr. hôtel de Soissons), nieopodal Galerie Vivienne, w palais du Louvre, Palais-Royal, jak również na tyłach Opery Garnier. Dopiero Bourse została stałym miejscem sprzedaży papierów wartościowych. Mieszcząca się w 2. dzielnicy Paryża giełda była miejscem zakupu i sprzedaży akcji, obligacji, gwarancji subskrypcyjnych, a także certyfikatów. Negocjacje odbywały się w sposób tradycyjny, poprzez licytacje. Maklerami giełdowymi mogli być jedynie obywatele francuscy, mianowani przez byłych agentów albo zatwierdzeni przez Ministra Finansów, skrupulatnie sprawdzano majątek kandydatów na to stanowisko. Maklerzy nie mogli sprzedawać na własny rachunek ani czyjeś zlecenie, byli jedynie pośrednikami w transakcjach. Na paryskiej giełdzie sprzedawano między innymi papiery wartościowe belgijskich kopalni węgla, afrykańskich kopalni złota czy brytyjskich kolei państwowych.

Ciekawostki na temat Bourse w Paryżu

Mamy dla Was kilka ciekawostek dotyczących paryskiej giełdy. 5 marca 1885 roku w gmachu giełdy doszło do nietypowego zdarzenia. Charles Gallo (asystent nauczyciela, urzędnik komorniczy) wrzucił do jednej z sal butelkę z kwasem pruskim i wystrzelił 3 strzały z rewolweru. Nikt nie ucierpiał, jednak Galla skazano za ten akt na 20 lat robót przymusowych. Od 17 grudnia 1896 roku każdorazowe wejście do giełdy wymagało uiszczenia niewielkiej opłaty. Pracujący tam na co dzień maklerzy i bankierzy (m.in. Rothschild) narzekali na takie rozwiązanie. Na paryską giełdę nie mogły wchodzić kobiety – wyjątkiem było jednak zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Zakaz wstępu dla kobiet zniesiono dopiero w 1967 roku (!). W czasie II wojny światowej giełda w Paryżu była zamknięta przez 9 lat – od roku 1940 do roku 1949. Warto wspomnieć, że budynek spotkał się z dużą krytyką, uważano go za zbyt akademicką wizję, a w niektórych kręgach także za nieatrakcyjny wizualnie i nudny.

Giełda papierów wartościowych kiedyś i dziś

Bourse de Paris działała jako giełda papierów wartościowych do lat 80. XX wieku, od 1986 zaczęto wdrażać elektroniczny system handlu, więc zarządzanie akcjami stało się w pełni skomputeryzowane. Od 1826 do 1865 roku w budynku giełdy funkcjonował Sąd Handlowy (Tribunal de commerce de Paris). Później giełda była m.in. inkubatorem przedsiębiorczości i miejscem otwierania start-upów, przestrzenią coworkingową i siedzibą szkoły. Obecnie w tym miejscu organizowane są konferencje, szkolenia, kongresy, seminaria, przyjęcia, gale, targi, wystawy i inne wydarzenia.

UWAGA! Opisana w tym artykule Bourse de Paris jest innym miejscem niż Bourse de Commerce!

Adres:
16 Place de la Bourse,
75002 Paryż

Dojazd:
metro 3 stacja Bourse

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

galerie viviennebourse de commerce