Muzeum Człowieka – odkryj historię ludzkiego gatunku
Ile wiemy sami o sobie? Może warto dowiedzieć się więcej informacji i ciekawostek na temat gatunku homo sapiens. W tym celu najlepiej udać się do Muzeum Człowieka w Paryżu.
Krótko o historii miejsca
W 1878 roku ma wystawę światową zbudowano Palais du Trocadéro. Otwarto tam także pierwsze w Paryżu Muzeum Etnograficzne. W roku 1937 z okazji kolejnej wystawy Paul Rivet, francuski etnolog, połączył zbiory etnograficzne z innymi i założył Muzeum Człowieka. W tym samym czasie Palais du Trocadéro nieco zmieniono pod względem architektonicznym i tak powstało Palais du Chaillot. W budynku mieści się także Muzeum Morskie, do którego także polecamy zajrzeć.
Zbiory Muzeum Czlowieka
Celem Riveta było ukazanie gatunku ludzkiego biorąc pod uwagę uwarunkowania etnograficzne, antropologiczne oraz historyczne. Znajduje się tam około 730 000 eksponatów (w 2003 roku cześć zbiorów przejęło Musée de Quai Branly). W Muzeum Człowieka znajdziemy także kilka polskich akcentów – ceramikę, pisanki, fajki, wycinanki oraz stroje ludowe. Muzeum jest podzielone na 3 części – antropologii biologicznej (mumie, odlewy antropologiczne, paleoantropologia, człowiek współczesny), antropologii kulturowej (etnobiologia, etnologia) oraz prehistorie (Abri Pataud, kolekcja neolityczna i wieku brązu). Warto udać się tam przede wszystkim po to, aby lepiej poznać historię naszego gatunku, czyli homo sapiens. Z pewnością dowiemy się wielu ciekawych faktów.
Godziny:
10:00-18:00 cały tydzień (oprócz wtorku, kiedy muzeum jest zamknięte)
-ostatnie wejście o 17:15
Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Bilety:
-wystawa stala i tymczasowa, normalny 10 euro, ulgowy 8 euro
-za darmo osoby ponizej 26 roku zycia
-po okazaniu biletu z Musée de Quai Branly obowiązuje taryfa ulgowa
Adres:
17 place du Trocadéro et 11 Novembre
751116 Paryz
Dojazd:
metro 6 lub 9 stacja Trocadéro