Nekropolie Paryża – Cmentarz Montmartre

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejną ze znanych paryskich nekropolii. Cmentarze mogą wydawać się dziwnym miejscem do zwiedzania, jednak z drugiej strony najlepiej oddają hołd osobom ważnym dla danej kultury i pokazują, które postaci darzono sympatią czy uznaniem.

Cmentarz Montmartre

Tę słynną paryską nekropolię częsta nazywa się także cmentarzem północnym, mieści się ona w 18. dzielnicy u podnóża wzgórza Montmartre. W 1825 roku władze miasta postanowiły utworzyć 3 cmentarze poza granicami miasta, powstały wtedy najbardziej znane dzisiaj paryskie nekropolie – cmentarz Montmartre, Montparnasse i Père-Lachaise. W 1880 roku terytorium nekropolii zostało przecięte drogą-wiaduktem, która miała umożliwić dojazd na wystawę światową. Wybudowano ją mimo licznych protestów mieszkańców, przeniesiono wtedy około 100 grobów.

Groby znanych osób

Na cmentarzu Montmartre spoczywa wielu znanych i cenionych nie tylko we Francji, ale i na całym świecie osób. To miejsce pochówku znanego francuskich kompozytorów Hectora Berlioza i Jacquesa Offenbacha, fizyka André-Marie Ampère’a, malarzy Edgara Degas i Gustave’a Moreau, Dalidy, Alexandra Dumasa (syna), Stendhala i Émile’a Zoli. Na cmentarzu pochowani są także cudzoziemcy związani z Paryżem – czeski malarz Vaclav Brozik, włoska balerina Fanny Cerrito, niemiecki poeta Heinrich Heine, rosyjski choreograf i tancerz Wacław Niżyński czy belgijski wytwórca instrumentów muzycznych Adolphe Sax.

cmentarz montmartre

Moonik/Wikimedia Commons

Polska nekropolia

Pochowanych jest tu wielu Polaków, dlatego o cmentarzu Montmartre często mówi się jako o polskiej nekropolii. W 57 grobach (także zbiorowych) spoczywa ponad 230 Polaków – głównie uczestników powstania listopadowego, członków polskich formacji napoleońskich i emigrantów. Najsłynniejszym grobem jest miejsce pochówku Juliusza Słowackiego, który zmarł w Paryżu w 1849 roku. Szczątki wieszcza przeniesiono do Polski w roku 1927 i złożono w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu. Grób na paryskim cmentarzu Montmartre pozostawiono na pamiątkę. Pochowani są tu także inni przedstawiciele romantyzmu – Joachim Lelewel (jego prochy przeniesiono na cmentarz na Rossie), Józef Bohdan Dziekoński, Walenty Wańkowicz czy Józef Bohdan Zaleski. Cmentarz Montmartre jest także miejscem pochówku Józefa Jana Giedroycia, Tadeusza Mostowskiego, Hermana Potockiego, Macieja Rybińskiego i Stanisława Ulama. Znajduje się tu także grobowiec rodziny Sapiehów i Sobańskich.

Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo więcej informacji o Polakach pochowanych na paryskich cmentarzach polecamy lekturę książki Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego Polacy pochowani na cmentarzu Montmartre oraz Saint-Vincent i Batignolles w Paryżu.

Adres:
20 Avenue Rachel
75018 Paryż

Godziny otwarcia:
8:00-18:00

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

9. dzielnicaParyż oczami bohaterów powieści