Musée Cognacq-Jay – poznaj sztukę XVIII wieku

Dzisiaj prezentujemy kolejne ciekawe muzeum w Paryżu. Tym razem jest to miejsce prezentujące głównie sztukę XVIII-wieczną. Dowiedzcie się więcej o musée Cognacq-Jay i sprawdźcie kilka przydatnych informacji potrzebnych do przygotowania wizyty.

Musée Cognacq-Jay: historia

Kolekcja, która znajduje się w muzeum pochodzi z prywatnych zbiorów paryskiego kupca Ernesta Cognacqa oraz jego żony Marie-Louise Jaÿ. Małżeństwo założyło w Paryżu słynny dom towarowy Samaritaine. Dzieła zebrano w latach 1895-1925, a po śmierci Ernesta Cognacqa w roku 1928 przekazano miastu Paryż. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło 4 czerwca 1929 roku (w tym roku muzeum obchodzi swoje 90 urodziny!). Początkowo muzeum mieściło się w innym miejscu, jednak w roku 1988 przeniesiono zbiory do XVI-wiecznej rezydencji Hôtel de Donon w 3. dzielnicy Paryża. Musée Cognacq-Jay było zamknięte przed dwa lata, zostało ponownie otwarte w nowej siedzibie w roku 1990. Warto dodać jako ciekawostkę, że w miejscowości Saint-Martin-de-Ré w Nowej Akwitanii znajduje się drugie muzeum (musée Ernest Cognacq) ze zbiorami opartymi na kolekcji paryskiego kupca.

Musée Cognacq-Jay paryż

Musée Cognacq-Jay w Paryżu, źródło: O.Taris/Wikimedia Commons

Zbiory

Kolekcja stała musée Cognacq-Jay składa się z 1200 przedmiotów. Należą do niej obrazy, rzeźby, szkice, ceramika, meble oraz przedmioty codziennego użytku pochodzące z XVIII wieku. Powierzchnia muzeum jest podzielona na 12 pokoi. Każdy z pokoi został wyposażony w meble oraz przedmioty codziennego użytku z XVIII wieku, dzięki czemu będąc w muzeum możemy poczuć się jakbyśmy przenieśli się do Epoki Świateł. Wśród najsłynniejszych dzieł w zbiorach musée Cognacq-Jay znajdują się obrazy takich malarzy jak Canaletto, Rembrandt, François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Jean-Baptiste Huet. W muzeum możemy podziwiać także dzieła pędzla Nicolasa de Largillierre’a, Jeana Siméona Chardina, Ruisdaela, Giovanniego Battista Tiepolo, Élisabeth Vigée Le Brun, Jean-Baptiste’a Greuze, Maurice’a Quentina de La Tour i rysunki Jean-Antoine’a Watteau.Warto zwrócić uwagę na rzeźby dłuta Jean-Antoine’a Houdona i Clodiona.

Godziny otwarcia:

-od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
-zamknięcie kas o 17:30
-w poniedziałki muzeum jest zamknięte
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 15 sierpnia, 11 listopada i 25 grudnia

Ceny biletów:

-wystawa stała:za darmo dla wszystkich
-wystawa tymczasowa płatna w zależności od ekspozycji; bilet ulgowy dla osób między 18 a 26 rokiem życia, za darmo dla osób poniżej 18 roku życia i osób niepełnosprawnych

Audioprzewodnik:

-płatny 5 euro
-dostępny w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim

Adres:

8 Rue Elzevir, 75003 Paryż

Dojazd:

Do muzeum można dojść pieszo w ciągu 10 minut z poniższych stacji metra:

metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Filles du Calvaire
metro 8 stacja Chemin Vert
metro 11 stacja Rambuteau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

le louxor paryżMuzeum Wachlarzy w Paryżu (Musée de l’Éventail)