Święta Genowefa patronka Paryża
Z pewnością nie raz słyszeliście o Sainte-Geneviève, czyli świętej Genowefie. Dzisiaj opowiadamy Wam o jej życiu i zasługach dla Paryża i miejscach związanych z jej postacią w stolicy Francji.
Święta Genowefa (fr. Sainte-Geneviève)
Genowefa urodziła się w 420 roku w Nanterre niedaleko Paryża. W 427 roku przebywający w jej rodzinnym mieście biskup Auxerre św. German zobaczył ją w tłumie i przepowiedział, że dziewczynka zostanie świętą. Jako prezent podarował jej medalik, z którym Genowefa nigdy się nie rozstawała. Rodzice Genowefy zmarli około 435-440 roku, dziewczyna przeniosła się wtedy do Paryża i poświęciła się Bogu. Prowadziła ascetyczne życie przepełnione modlitwą. Po śmierci świętej Genowefy władca Franków Chlodwig I zdecydował o wybudowaniu na jej grobie kościoła pod wezwaniem świętej. Budynek został przebudowany w 1757 roku, a w czasie Rewolucji Francuskiej zamieniono go na Panteon. Obecnie miejscem kultu świętej w Paryżu jest kościół Saint-Étienne-du-Mont, gdzie przechowywane są resztki jej sarkofagu.
Zasługi dla miasta
Święta Genowefa z Paryża jest nie tylko patronką Paryża i całej Francji, ale także diecezji w Nanterre, całej Żandarmerii narodowej Francji, dziewic, pasterzy, rybaków, producentów świec woskowych, rzemieślników, żołnierzy i właścicieli składów win. Jej święto obchodzi się 3 stycznia jak również 26 listopada na pamiątkę Cudu Płonącego. Czym był Cud Płonący? W 1130 roku w Paryżu mieszkańcy mierzyli się z problemem zatrutego sporyszem żyta i towarzyszącej ludziom chorobie ergotyzmu. Wybawienie przyniosło im przejście przez miasto z relikwiami świętej Genowefy. Uratowanie miasta przed chorobą zboża przekładającą się na wiele zachorowań wśród ludzi to jednak nie jedyna zasługa przypisywana świętej Genowefie. W 451 roku w stronę Paryża zbliżali się Hunowie pod wodzą Attyli. Mieszkańcy chcieli uciekać, jednak Genowefa poradziła im, aby przystąpili do postu i dużo się modlili, a wtedy miasto zostanie ocalone. Tak też się stało. Co więcej, to właśnie z jej inicjatywy w miejscu grobowca Saint Denis zbudowano kaplicę.
Miejsca w Paryżu związane z patronką
Świętej Genowefy warto szukać w napotykanych w Paryżu rzeźbach jak również muzealnych eksponatach. W dziełach malarskich i rzeźbiarskich święta Genowefa przedstawiana jest jako młoda mniszka, pasterka pasąca owce, cudotwórczyni przywracająca wzrok niewidomemu oraz patronka miasta z dwoma kluczami Paryża. Powtarzającymi się elementami w jej wizerunku są świece, medalik, dwa klucze, a także kij pasterski.
Oto lista kilku miejsc w Paryżu związanych ze świętą Genowefą:
- Église Saint-Étienne-du-Mont
- Place Sainte-Geneviève
- Montagne Sainte-Geneviève (mieści się tam między innymi siedziba Collège de France, Instytut Curie czy Sorbona)
- Liceum Henryka IV (ma swoją siedzibę w kilku budynkach starego opactwa św. Genowefy)
- Panteon
- figura świętej Genowefy (wykonana przez Paula Landowskiego) na moście Pont de la Tournelle
- Musée Carnavalet – obraz Sainte Geneviève, patronne de Paris, devant l’Hôtel de Ville; à droite, les Huns repoussés, vers 1620