La Fête des voisins – Dzień Sąsiada
To właśnie we Francji zrodził się pomysł na la Fête des voisins, czyli Dzień Sąsiada. Dowiedzcie się więcej na ten temat i sprawdźcie jakich atrakcji można spodziewać się w Paryżu z tej okazji.
Atanase Périfan i Paris d’amis
La Fête des voisins (dosłownie Święto Sąsiadów), nazywane także Immeubles en fête, a później także Europejskim Dniem Sąsiada, ma na celu sąsiedzką integrację, wzajemne poznanie się i zacieśnianie sąsiedzkich relacji. Jak to wszystko się zaczęło? W 1990 roku Atanase Périfan wraz z grupą przyjaciół założył stowarzyszenie „Paris d’amis”, ich działania skupiały się głównie na sąsiedzkiej pomocy i integracji w 17. dzielnicy Paryża. Stowarzyszenie organizuje przyjęcia i pomaga potrzebującym – sąsiadom z ograniczeniami ruchowymi, niepełnosprawnymi, ale także samotnym czy poszukującym pracy. Kilka lat później, w 1999 roku przy rue Vernier 17, w 17. dzielnicy Paryża, zorganizowano pierwszy Dzień Sąsiada. Z roku na rok świętowanie cieszyło się coraz większą popularnością. Do obchodów dołączały kolejne sąsiedzkie grupy z innych dzielnic, miast, a potem także krajów.
Europejski Dzień Sąsiada dzisiaj
Z czasem oprócz coraz większej ilości osób świętujących do obchodów dołączyli także komercyjni sponsorzy, a obchody zaczęły mieć coraz bardziej zorganizowaną formę. Oprócz sąsiedzkich odwiedzin i wspólnych posiłków doszły inne aktywności takie jak festyny, koncerty, zabawy, gry i mnóstwo ciekawych aktywności. Europejski Dzień Sąsiada jest największym świętem społeczności lokalnych w Europie. Wiele lat temu patronat nad tym wydarzeniem objęła Komisja Europejska. W 2008 roku Święto Sąsiada włączono w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. W kulturze nie brakuje odniesień do Dnia Sąsiada, warto wspomnieć między innymi powstałą w roku 2010 komedię La Fête des voisins w reżyserii Davida Haddada.
La Fête des voisins coraz chętniej świętowane na całym świecie
W 1999 roku w obchody święta włączyło się 800 budynków mieszkalnych (bloków, kamienic) z 17. dzielnicy Paryża. Świętowało wtedy około 10 000 osób. 10 lat później, w 2009 roku, udział w obchodach brało ponad 6,5 miliona osób we Francji oraz 2 miliony w innych krajach. W 2019 roku we Francji świętowało 10 milionów osób, a w pozostałych krajach kolejne 30 milionów. W latach 2020-2022 z powodu epidemii koronawirusa nie odbywały się oficjalne obchody. We Francji świętowano wtedy głównie na balkonach, które w czasie pandemii stały się miejscem sąsiedzkich „spotkań”. Dzień Sąsiada jest głównie świętem europejskim, chociaż obchodzi się je także w Kanadzie. Kto wie, może z czasem będzie ono świętowane na wszystkich kontynentach.