Paryż jako metropolia. Gdzie się zaczyna i kończy?

Jadąc do Paryża musimy wiedzieć przede wszystkim gdzie on leży. Pytanie wydaje się dziecinnie proste? Sprawdź czy na pewno wiesz jakie są granice stolicy Francji. Każdy z nas wie, że Paryż to wielka metropolia, ale często nie zdajemy sobie sprawy z jego fizycznego ogromu oraz mylimy pewne pojęcia – Paryża jako miasta administracyjnego i  jako aglomeracji. O co w tym wszystkim chodzi?

Metro wyznacznikiem miasta?

Wiele osób myśli, że Paryż jest wszędzie tam, gdzie dociera metro. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Administracyjne granice Paryża wyznacza obwodnica miasta, która biegnie przez najróżniejsze miejsca (w ich nazwie znajduje się zazwyczaj słowo porte, na przykład Porte Champerret, Porte de Bagnolette i inne, wyjątek od reguły w nazewnictwie stanowią Quai d’Ivry oraz Quai d’Issy). Bulwar Peryferyjny Paryża, najczęściej nazywany skrótowo peryferykiem (od franc. périphérique), rzadko kiedy kończy linie metra. Komunikacja miejska stolicy Francji dociera o wiele dalej, dlatego całą aglomerację podzielono na pięć zon, administracyjny Paryż stanowią tylko dwie z nich.

Paryż okrąża wiele małych miasteczek, które razem budują ogromną metropolię, aglomerację, w której mieszka ponad 11 milionów ludzi (!), Boulogne-Billancourt, Clichy, Nanterre czy Créteil są tylko niektórymi z nich. Do pobliskich miejscowości kursuje zarówno metro jak i pociągi RER. Paryż to ogromna metropolia, tak wielka, że stanowi region Île de France, na który składa się Paryż oraz okoliczne miejscowości, w sumie osiem departamentów.

Metropolia – jak się w niej nie zgubić?

Jak znaleźć odpowiedni adres, kiedy podana nam ulica występuje na przykład w 6 miejscowościach wchodzących w skład aglomeracji? Każdy z departamentów ma swój numer, tak samo jak każda z dzielnic. Dlatego we Francji oprócz adresu podaje się zawsze kod pocztowy. Co oznacza na przykład numer 75005? Dzięki niemu wiemy, że poszukiwany przez nas adres znajduje się w Paryżu administracyjnym (75), w 5 dzielnicy, czyli arrondissement du Panthéon. Francuzi zawsze planują wszystko bardzo skrupulatnie i chyba przyzwyczaili się już do ogromu ludzi mieszkających oraz odwiedzających ich kraj. Wszystko bardzo dokładnie opisują. Zapewniam Was, że nawet nie znając francuskiego, nie sposób zgubić się w metrze, ani nie odnaleźć adresu przy podstawowej wiedzy na temat układu administracyjnego metropolii.

Administracyjne Paryż kończy się razem z tymi miejscami, przez które przechodzi obwodnica:

Paryż jako metropolia

Gregory Deryckère/https://pl.wikipedia.org/

 

 

Źródło zdjęcia tytułowego: www.ignacy50.pl

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Dzielnica Montmartre/http://pixabay.com/aajajimFrancuska kuchnia