Île Saint-Louis, czyli wyspa świętego Ludwika

Co ciekawego znajduje się na mniejszej od Île de la Cité wyspie? Dlaczego możemy nazwać ją oazą polskości? Jakie miejsca warto tam zwiedzić?

Polska siedziba na wyspie

To właśnie na tej wyspie znajduje się słynny Hôtel Lambert, czyli ośrodek polskiej emigracji, związany z księciem Adamem Jerzym Czartoryskim. W 1838 z inicjatywy tego ugrupowania założono tutaj także polską bibliotekę, która istnieje do dzisiaj. Jej zadaniem było i jest nadal zbieranie polskich książek, archiwów oraz pamiątek narodowych i dbanie o ich stan. Biblioteka zajmuje się także popularyzacją kultury polskiej. Placówce ofiarowali swoje książki między innymi Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz czy Karol Otto Kniaziewicz. Biblioteka polska w Paryżu jest najstarszą, wciąż działającą jednostką poza granicami Polski. Od 1903 w tym samym budynku znajduje się także Muzeum Adama Mickiewicza.

Co warto zobaczyć na Île Saint-Louis?

Jedynym przybytkiem sakralnym na wyspie jest kościół świętego Ludwika (Église Saint-Louis-en-l’Île). Na wyspie warto zobaczyć także skwer Barye na którym znajduje się przepiękny pomnik Tezeusza walczącego z centaurem. Znajduje się tu także teatr z małą salą w stylu włoskim, odbywają się tu różne wydarzenia kulturowe, między innymi koncerty. Dla wszystkich miłośników słodyczy, a przede wszystkim lodów polecamy podobno najlepszą lodziarnię w Paryżu – Berthillon. Na wyspie swoje miejsce znalazło wielu znanych artystów, ludzi nauki, polityków i aktorów. Mała wyspa pośród wielkiego miasta stała się azylem, bezpiecznym miejscem dla różnych ludzi. Mieszkali tu między innymi Charles Baudelaire, księżniczka Marta Bibesco, Léon Blum, Paul Cézanne, Maria Skłodowska-Curie. Swoją rezydencję miał tu także Georges Pompidou.

Wyspa Łabędzi

W Paryżu znajduje się jeszcze jedna wyspa (Île aux Cygnes), jest ona jednak (w przeciwieństwie do Île de la Cité i Île Saint-Louis) sztucznie wytworzona. Warto o niej jednak wspomnieć. Na Île aux Cygnes znajduje się replika statuy wolności. Wyspa jest niezamieszkała, rosnie na niej wiele drzew. Miejsce jest połączone z Paryżem trzema mostami: Pont de Grenelle, Pont Rouelle oraz Pont de Bir-Hakeim.

Zabytki Paryż

Alexandr Zykov/Wikimedia Commons

Dojazd:
Na obu wyspach nie znajdują się żadne stacje metra, można tam jednak szybko dojść z następujących miejsc:

Île Saint-Louis:
metro 4 stacja Cité
metro 7 stacja Pont Marie
metro 7 stacja Sully-Morland

Île aux Cygnes:

metro 6 stacja Passy lub Bir-Hakeim
RER C stacja Avenue du Président Kennedy lub Champ de Mars Tour Eiffel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Île de la CitéMusée de l’Air et de l’Espace