Armistice de 1918 – narodowe święto Francji
Dzisiaj, 11 listopada, Francja obchodzi jedno ze swoich świąt narodowych. Czy to przypadek, że zbiega się ono z naszym Dniem Niepodległości? Co warto wiedzieć o Armistice de 1918?
Koniec wojny
Armistice de 1918 oznacza dosłownie zawieszenie broni w 1918 roku. Mowa tu o rozejmie w Compiègne, a właściwie w położonym tam lesie, w regionie Pikardii na północy Francji. W poniedziałek 11 listopada 1918 między godziną 5:12 a 5:20 ustalono i podpisano tam traktat kończący pierwszą wojnę światową. Następnie, w styczniu 1919 roku, odbyła się konferencja pokojowa w Paryżu, a pół roku później podpisano traktat wersalski. W konsekwencji tych wydarzeń Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. 11 listopada jest świętem w wielu krajach. Obchodzi się go także jako Święto Niepodległości, Dzień Pamięci czy Dzień Weteranów.
Znaczenie pierwszej wojny
We Francji większe znaczenie przypisuje się pierwszej, a nie drugiej, tak jak w Polsce, wojnie światowej. Nastąpiła tam wielka mobilizacja i społeczne zaangażowanie ludności, do wojska wcielono wielu młodych żołnierzy. Po wojnie Francja straciła dużą część ludności, kraj był osłabiony ekonomicznie, musiał odbudować wojenne zniszczenia oraz zmierzyć się z ogromnym bezrobociem mieszkańców. W latach 1914-1918 zginęło w walkach ponad milion francuskich obywateli. Mimo to, Francja doprowadziła do zakończenia wojny i ją wygrała.
Obchody święta Armistice de 1918 we Francji
11 listopada we Francji obchodzi się podobnie jak u nas – oddaje się hołd poległym żołnierzom, organizuje się spotkania weteranów i rozmawia o ich sytuacjach życiowych. Wspomina się czasy wojny, a także składa kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się pod Łukiem Triumfalnym (jest tam także Flamme du Souvenir – Płomień Pamięci, który jest zapalany codziennie o godzinie 18:30). Tego dnia w Paryżu odbywają się także pochody, kwesty na utrzymanie cmentarzy wojskowych. Symbolem poległych żołnierzy są czerwone maki, niebieskie chabry są z kolei znakiem solidarności z kombatantami i ofiarami wojny.