Mardi Gras, czyli ostatni dzień karnawału

W Polsce świętowaliśmy niedawno tłusty czwartek, Francja obchodzi w najbliższy wtorek święto Mardi Gras, czyli tłusty wtorek. Sprawdź czym różnią się te dni!

Tłusty czwartek, Pancake Tuesday czy Mardi Gras?

Wszystkie te święta mają wspólną historię i cel – wiążą się z wielkim, ale także tłusty jedzeniem, oznacza to także ostatni dzień zabawy przed rozpoczęciem wielkiego postu przed Wielkanocą. Nazwy różnią się ze względu na kraj, ale także rodzaj spożywanych potraw – w Polsce jemy pączki, w Anglii spożywa się naleśniki, a we Francji gofry, naleśniki i wyroby z ciasta parzonego. O wiele popularniejsze jednak niż tłuste potrawy są parady związane z karnawałem. Paryski karnawał wiąże się także z obchodami innej uroczystości – Święta Głupców, którego tradycja sięga aż XI wieku. Hucznie obchodzony karnawał stracił na swoim znaczeniu w XX wieku, szczególnie po II wojnie światowej. Parady i obchody karnawałowe nadal urządza się w niektórych miastach Francji, także w Paryżu. Elementami stroju uczestników są zazwyczaj kolorowe ubrania, maski, kapelusze oraz fantazyjne makijaże. Na ulicach śpiewa się i tańczy, rozwiesza serpentyny i rozsypuje confetti. Święto przed Środą Popielcową w kulturze francuskiej można określić mianem ostatków i tłustego czwartku w jednym.

jedzenie mardi gras

congerdesign/www.pixabay.com

Karnawał w Paryżu

Obok karnawału weneckiego paryski był obchodzony jako jeden z najhuczniejszych. Dzisiaj święto nie jest już tak znane ani kultywowane. Organizacją tego typu imprez zajmują się co prawda różne organizacje i placówki kulturalne, w paradach Mardi Gras bierze jednak udział mało osób. O wiele popularniejszym świętem z paradami jest obecnie Chiński Nowy Rok. Karnawałowe obchody Mardi Gras zaczynają się obecnie odbywać najczęściej z Placu Gambetta i docierają do placu Republiki. Tak będzie także w tym roku. Ze względu, że wtorek nie jest dniem wolnym od pracy obchody urządza się w niedzielę – 26.02.2017. Impreza zaczyna się o godzinie 14:00. Planowane zakończenie marszu o 17:00, świętowanie na placu Republiki do godziny 20:00. Tematem tegorocznej parady są owoce i warzywa z całego świata, celem przypomnienie o spożywaniu w ciągu dnia pięciu porcji tego rodzaju jedzenia.

Trasa tegorocznego karnawału biegnie między następującymi stacji metra:
Place Gambetta (metro 3 lub 3bis stacja Gambetta)
avenue Gambetta
place Auguste Métivier (metro 2 lub 3 stacja Père Lachaise)
boulevard de Ménilmontant (metro 2 stacja Ménilmontant)
boulevard de Belleville (metro 2 stacja Couronnes)
rue du Faubourg-du-Temple (metro 2 lub 11 stacja Belleville, metro 11 stacja Goncourt)
place de la République (metro 3, 5, 8, 9 lub 11 stacja République)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée Marmottan Monetmetro paryż