Place de la Nation w Paryżu
Przedstawiamy Wam kolejne miejsce warte uwagi – odkryjcie razem z nami Place de la Nation w Paryżu.
Place du Trône i Place de la Nation
Na granicy 11. i 12. dzielnicy Paryża znajduje się Place de la Nation, czyli Plac Narodu. Został on tak nazwany z okazji święta narodowego 14 lipca 1880 roku. Wtedy także na frontonach wielu francuskich instytucji publicznych umieszczono motto Francji: Wolność, Równość, Braterstwo (fr. Liberté, Égalité, Fraternité). Wcześniej plac nosił nazwę place du Trône (plac Tronowy) oraz place du Trône-Renversé. Dlaczego? Dlatego, że dokładnie w tym miejscu 26 sierpnia 1660 roku zainstalowano specjalny tron z okazji uroczystego wjazdu do Paryża Ludwika XIV i Marii Teresy z Austrii. Małżeństwo wracało wtedy ze swojego ślubu w Saint-Jean-de-Luz (miasto na pograniczu Hiszpanii i Francji).
Barrière du Trône
Warto wspomnieć, że aż do 1860 roku w Paryżu był wzniesiony Fermiers généraux – mur umożliwiający pobieranie podatków na wjeździe do miasta. Towary dostarczano do miasta przez specjalne otwory w murze – tak miasto chciało walczyć z przemytem. Przejścia w murze nazywano barierami. W 1787 r. architekt Claude-Nicolas Ledoux zlecił przy jednej z barier (przy wjeździe do Cours de Vincennes) wzniesienie dwóch kolumn. Na obecnym Place de la Nation w Paryżu zachowała się Barrière du Trône (bariera tronowa) ozdobiona dwoma kolumnami. Tak jak nadanie placowi nazwy Place du Trône 28-metrowe neoklasycystyczne kolumny także miały upamiętniać wjazd przyszłej królewskiej pary do miasta. Nieopodal nich wybudowano również dwa specjalne pawilony – mieściły się tam biura i mieszkania urzędników skarbowych (dzisiaj są tam mieszkania socjalne). W 1845 roku kolumny Barrière du Trône ozdobiono posągami Philippe’a Auguste’a i Świętego Ludwika (Saint Louis). Barierę sklasyfikowano jako zabytek historyczny 24 kwietnia 1907 roku.
Publiczna gilotyna Paryża i inne plany na zagospodarowanie terenu
Od 13 czerwca 1794 do 28 lipca 1794 roku na Place de la Nation w Paryżu stała gilotyna. W czasie Rewolucji odebrano tam życie 2498 osobom. Dziennie odbywało się tam średnio 30 egzekucji. Szczątki wrzucano do masowych mogił na cmentarzu Picpus. W roku 1841 rada miejska planowała postawić na placu rzeźbę słonia, jednak nie zrealizowano tego pomysłu ze względu na brak funduszy. Z kolei Napoleon III chciał wznieść tam budynek podobny do Łuku Triumfalnego. Finalnie Place de la Nation w Paryżu pokrywa Jardin de Marianne, czyli ogród Marianny, po środku zaś można podziwiać rzeźbę Triumf Republiki (Triomphe de la République).
Triumf Republiki
Miasto Paryż w 1879 roku zamówiło rzeźbę wykonaną z brązu przez Julesa Dalou. Jej inauguracja odbyła się dwa razy – w 1889 roku z okazji setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej odsłonięto rzeźbę w formie malowanego gipsu. Finalna inauguracja rzeźby z brązu nastąpiła zaś w 1899 roku. Dzieło przedstawia spersonifikowaną Republikę na rydwanie ciągniętym przez lwy. Republika jest otoczona alegorycznymi postaciami: Wolnością, Pracą, Sprawiedliwością i Obfitości. Statua jest zwrócona w stronę Place de la Bastille i wraz z nią tworzy tak zwaną oś republikańską. Do 1941 roku rzeźba stała pośrodku fontanny ozdobionej brązowymi aligatorami. Posągi te zostały jednak zniszczone na rozkaz reżimu Vichy.
Place de la Nation
75011 Paryż
Dojazd:
metro 1, 2, 6, 9 oraz RER A stacja Nation