Święto Trzech Króli – poznaj francuskie tradycje
Zarówno w Polsce jak i we Francji 6 stycznia obchodzi się święto Trzech Króli. Z tym dniem wiąże się wiele francuskich tradycji, poznajcie je razem z nami.
L’épiphanie/fête des rois – święto Trzech Króli
W Polsce nie obchodzimy tego święta w szczególny sposób, we Francji jest jednak inaczej. Geneza tego wydarzenia jest taka sama – to chrześcijańskie upamiętnienia przybycia do nowo narodzonego Jezusa trzech króli – Baltazara, Kacpra i Melchiora wraz z darami (odpowiednio – mirrą, kadzidłem i złotem). We Francji 6 stycznia nie jest dniem wolnym od pracy, co nie przeszkadza Francuzom w świętowaniu w specyficzny sposób. Co roku tego dnia je się specjalne ciasto.
Symbol święta – Galette des Rois
Galette des Rois jest migdałowym ciastem, które przygotowuje się bardzo szybko. Początkowo chowano w nim ziarno bobu lub fasoli, dzisiaj najczęściej zastępuje je ceramiczna figurka. Gotowy deser kroi się na tyle części ile osób przy stole. Ten kto wylosuje kawałek z figurką ma prawo założyć dołączaną do ciasta koronę. Oznacza to także szczęście przez kolejny rok. Początkowo w cieście ukryte był ziarno bobu lub fasoli, następnie zastąpiono ją figurką króla, później postaciami z Biblii (najczęściej Jezusem, Józefem, Maryją lub którymś z królów, figurki Jezusa wkładano do tego ciasta już w XVIII wieku!), po Rewolucji Francuskiej w Galette des Rois można było znaleźć czapkę frygijską (czapkę wolności). Obecnie możemy kupić we Francji gotowe Galette des Rois (tylko do podgrzania w piekarniku) z najróżniejszymi figurkami – przypominającymi konkretne zwierzęta, osoby czy postaci z bajek, filmów i gier. W niektórych francuskich domach kolekcjonuje się te coroczne drobiazgi tworząc z nich niewielką wystawkę. Takich kolekcjonerów nazywa się we Francji mianem fabophiles. Galette des Rois ma swój odpowiednik także w innych krajach – Belgii, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Meksyku, Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych.