Wielkanoc we Francji: tradycje i zwyczaje
Już za dwa dni usiądziemy do śniadania wielkanocnego. Każda rodzina, region i kraj mają swoje tradycje towarzyszące świętom wielkanocnym. Jak wygląda Wielkanoc we Francji? Dowiecie się tego z naszego dzisiejszego wpisu.
Wielkanoc we Francji
Około 60% społeczeństwa Francji jest wyznania chrześcijańskiego. W przeważającej większości są to katolicy, dlatego podobnie jak w Polsce, we Francji dni wolne od pracy związane są ze świętami katolickimi na przykład poniedziałek wielkanocny (fr. Lundi de Pâques). Wielkanoc we Francji (fr. Pâques) nie jest obchodzona tak uroczyście jak w Polsce, jest jednak okazją do spotkania się w najbliższym gronie rodzinnym i odpoczynku od codziennych obowiązków. Wielu Francuzów decyduje się w tym czasie na wyjazdy, ponieważ w szkołach trwają ferie. Z Wielkanocą związane są inne tradycje i zwyczaje niż w Polsce. We Francji nie święci się pokarmów, nie maluje jajek, śniadanie wielkanocne nie jest bardziej uroczyste niż inne posiłki w trakcie dnia, a w poniedziałek nie ma śmigusa-dyngusa.
Tradycje i zwyczaje
W kościele katolickim święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień z licznymi nabożeństwami i obrzędami. Świętowanie Wielkanocy w rodzinnym gronie zaczyna się we Francji od świątecznego obiadu w niedzielę. Niektóre symbole świąt wielkanocnych takie jak jajka, kurczaczki czy zajączki są wspólne niezależnie od państwa. Wielkanoc we Francji kojarzy się jednak najczęściej z czekoladą. W niedzielę przed obiadem dzieci wybierają się na wielkie poszukiwania czekoladowych jajek schowanych w domu czy w ogrodzie. Polowanie na jajka (fr. chasse aux oeufs) są często urządzane w miejskich parkach, a czasami nawet z zabytkowych obiektach takich jak zamki czy kościoły. Tak jak pisałyśmy kiedyś w naszym artykule Pâques – jak obchodzi się Wielkanoc we Francji, zbieranie jajek związane jest z opowieścią o latających dzwonach*. Według niej w Wielki Czwartek wszystkie dzwony lecą na pielgrzymkę do Rzymu, aby zostać poświęcone, w drodze powrotnej dzwony zrzucają nad całym krajem czekoladowe jajka. Z tego samego powodu symbolem Wielkanocy we Francji są także dzwony. Jako prezent na Wielkanoc daje się zazwyczaj czekoladowe przysmaki – czekolady, praliny, bombonierki i inne. Francuskie cukiernie szykują przed Wielkanocą przepięknie wyglądające wyroby cukiernicze. Zwyczaje są zależne od regionu Francji. W Alzacji rodziny dekorują drzewa i ogrody ozdobami w formie jajek, kurczaczków czy zajączków (zaczerpnięto to z kultury niemieckiej).
Co się je w czasie Wielkanocy?
We Francji nie ma zbyt wielu zwyczajów kulinarnych związanych z Wielkanocą. Na wielkanocny obiad podaje się najczęściej pieczony udziec jagnięcy, rzadziej baraninę. W niektórych domach je się także owoce morza. Na niektórych stołach pojawiają się także potrawy z jajek. Jeśli chodzi o deser Wielkanoc we Francji nie mogłaby odbyć się bez czekoladowego ciasta. Wiele osób serwuje ciasto w kształcie gniazda – nid de Pâques czy ciasto z truskawkami nazywane charlotte aux fraises. W Alzacji popularnym deserem jest ciasto w kształcie baranka (niem. Osterlammele, zaczerpnięte z kultury niemieckiej), z kolei w regionie Owernia-Rodan-Alpy króluje placek cytrynowy.
*opowieści o latających dzwonach znane są we Francji, Belgii oraz we Włoszech