Znane postacie: Charles Baudelaire
To jeden z najlepiej rozpoznawanych francuskich pisarzy, twórca, który całkowicie odmienił spojrzenie na literaturę. Poznajcie jego życie i twórczość razem z nami!
Zarys biografii
Charles Pierre Baudelaire urodził się w Paryżu w roku 1821. Jego ojcem był ksiądz rzymskokatolicki, który przestał pełnić posługę i został urzędnikiem, zmarł w 1826. Matka wyszła za mąż po raz drugi, jej wybrankiem był francuski oficer. W 1828 Baudelaire razem z rodziną przeniósł się do Lyonu. W 1836 powrócił jednak do stolicy Francji, gdzie rozpoczął naukę w Collège Louis-le-Grand. To wtedy spróbował swoich sił jako poeta i zaczął pisać pierwsze wiersze. Po niespełna trzech latach został wyrzucony ze szkoły, udało mu się jednak eksternistycznie zdać maturę w innym liceum. W 1840 rozpoczął studia prawnicze i zaczął obracać się w towarzystwie paryskiej bohemy. Rodzina zbulwersowana jego znajomościami, wysłała go na rok do Indii, aby wdrożył się w pracy w handlu. Młody Baudelaire nigdy tam nie dotarł, statek, którym płynął z powodu sztormu musiał przerwać rejs.
Życie artysty
Po powrocie do Baudelaire Francji dostał spadek po ojcu i całkowicie zerwał kontakt z rodziną. Zaczął znowu przebywać w towarzystwie artystów, był członkiem różnych grup literackich i całkowicie oddał się pracy twórczej. Debiutował w 1845 roku. W 1848 roku brał udział w rewolucji lutowej, później zajął się tłumaczeniem Edgara Allana Poego. Najsłynniejszy tom jego wierszy – Kwiaty zła (fr. Fleurs du mal) został opublikowany w 1857 roku. Przez dwa lata Charles Baudelaire mieszkał w Brukseli, do stolicy Francji wrócił w 1866 roku. Pod koniec życia cierpiał na afazję i porażenie nerwów, zmarł w 1867 roku, został pochowany na cmentarzu Montparnasse. Poeta mieszkał, przebywał i był związany z wieloma miejscami w Paryżu, w różnych dzielnicach miasta możemy znaleźć upamiętniające go tablice.
Charles Baudelaire – twórczość
Francuski poeta stworzył wiele dzieł, na świecie znany jest jednak głównie jako twórca Kwiatów zła i Paryskiego spleenu (wydanego pośmiertnie). Jego twórczość jest pełna brzydoty, zła i erotyki. Poeta w swoich dziełach podejmował takie problemy jak narkomania, prostytucja, choroby czy życie na marginesie społeczeństwa. Uznaje się go za prekursora symbolizmu oraz dekadentyzmu. Warto pamiętać, że Charles Baudelaire był także krytykiem literackim i tłumaczem. Poeta nie stronił od kontrowersji i skandali. Przez swoje bujne życie, nieuznanie kunsztu poetyckiego za życia i problemy z używkami zaliczamy go do grona poetów wyklętych. Od 1843 roku Baudelaire regularnie zażywał haszysz, co podobno znacząca wzmagało jego kreatywność. Razem z między innymi Théophilem Gautier, Eugènem Delacroix i Alexandrem Dumas należał do Klubu Haszyszystów. Poeta zażywał także opium i chorował na syfilis. Swoje doświadczenia narkotyczne opisywał w utworach. Niejednokrotnie był krytykowany za zły styl i nieodpowiedni dobór tematów. Za obrazę moralności w Kwiatach zła poeta został ukarany grzywną i zmuszony do wykreślenia części wierszy w kolejnym wydaniu.