21 czerwca: Fête de la Musique

Co roku 21 czerwca w Paryżu, Francji, ale także wielu krajach na całym świecie obchodzone jest wielkie święto muzyki – Fête de la Musique. Dzisiaj opowiadamy Wam o historii tego wydarzenia oraz jego przebiegu w tym roku.

Święto Muzyki: historia

21 czerwca, pierwszego dnia lata w ponad 120 krajach na całym świecie obchodzi się Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique). Podobno pierwszą osobą, która wpadła na pomysł Święta Muzyki był amerykański muzyk Joel Cohen. Projekt został zrealizowany w Paryżu i w Tuluzie w roku 1976. Imprezę pomogli spopularyzować Maurice Fleuret oraz ówczesny minister kultury Francji Jack Lang. Termin imprezy został wybrany nieprzypadkowo – 21 czerwca rozpoczyna się lato, dzień jest wtedy najdłuższy w ciągu całego roku,a noc najkrótsza. Festiwale muzyczne w Święto Muzyki trwają zazwyczaj od popołudnia lub wieczora 21 czerwca do godzin porannych 22 czerwca. Z drugiej strony data nawiązuje do innych kulturalnych imprez organizowanych w tym terminie np. petersburskich Białych nocy oraz obrzędów sięgających swoim rodowodem pogaństwa czy starożytności.

Cel i przesłanie

Głównym celem Fête de la Musique jest popularyzacji muzyki, zarówno zachęcenie do jej tworzenia, jak i możliwość darmowego uczestnictwa w różnorodnych koncertach. Podczas Święta Muzyki organizowane są darmowe koncerty, spektakle, konsultacje i spotkania z muzykami, a także warsztaty i konferencje. W przedsięwzięcie angażują się nie tylko ludzie i organizacje związane z muzyką, ale także teatry, muzea czy kościoły. Fête de la Musique jest jednak przede wszystkim zachęceniem do dobrej zabawy i świętowania nadejścia lata. Co roku we Francji w ramach Fête de la Musique organizowanych jest niemal 20 000 koncertów, w których udział bierze prawie 5 mln (!) wykonawców (zarówno profesjonalistów jak i amatorów), a które skupiają niemal 10 mln (!) widzów. To wspaniałe święto łączy ludzie – udział w nim biorą zarówno dzieci jak i dorośli, młodzi i starzy, mieszkańcy wsi i miast, biedni i bogaci, wykształceni jak i ci z niewielkim wykształceniem, ludzie różnych religii, kultur i ras. Wszyscy jednoczą się w rytmie najróżniejszych gatunków muzycznych. Dzięki Fête de la Musique zaczęto częściej w czasie lata organizować imprezy muzyczne, sukces Święta Muzyki przyczynił się także do powstania innych imprez promujących sztukę z innych obszarów np. Święto Kino.

Fête de la Musique

Logo Fête de la Musique, źródło: http://fetedelamusique.culturecommunication.gouv.fr/

Fête de la Musique w Paryżu

Impreza Fête de la Musique w Paryżu przyciąga wielu mieszkańców miasta jak i turystów. W każdej dzielnicy aż roi się od ciekawych przedsięwzięć. W tegorocznej edycji w 1. dzielnicy Paryża będzie można wziąć udział w koncertach organizowanych w ogrodach Palais Royal, w kościele św. Eustachego, na Place du Louvre, w Musée de l’Orangerie, Ogrodach Tuileries. W 2. dzielnicy warto zajrzeć do budynku merostwa oraz Palais Brongniart. W 3. dzielnicy obchody Święta Muzyki odbędą się w Musée Cognacq-Jay, Musée d’art et d’histoire du Judaïsme, Parvis de La Gaîté Lyrique czy Institut Suédois. 4. dzielnica Paryża zaprasza do uczestnictwa w Święcie Muzyki w Centre Culturel de Serbie, Quartier des Célestine, Perchoir du Marais, Mémorial de la Shoah. W 5. dzielnicy muzyki będzie można posłuchać w Collège Des Bernardins oraz Centre Culturel Irlandais. W 6. dzielnicy warto zajść do Muzeum Délacroix oraz Institut Hongrois. 7. dzielnica Paryża będzie świętować Fête de la Musique koncertami w Institut Culturel Italien, Hôtel de Matignon oraz Palais de la Légion d’Honneur. 21 czerwca w 8. dzielnicy Paryża warto zajrzeć do Grand Palais, Petit Palais, Elysée, kościoła Madeleine. Święto Muzyki będzie także obchodzone w paryskiej Operze Garnier.

W 10. dzielnicy imprezy muzyczne będą organizowane w Point Ephémère, nad Canal Saint-Martin oraz w Perchoir Gare de l’Est. Warto wybrać się także na Plac Bastylii. W 12. dzielnicy Paryża muzyka opanuje Bercy Village oraz Musée de l’Histoire de l’Immigration. Nas posłuchanie dobrego rapu zapraszamy do Wanderlust. W 14. dzielnicy koncerty odbędą się w Parku Montsouris oraz Ressourcerie Créative aux Grands Voisins. W 15. oraz 16. dzielnicy muzyki będzie można posłuchać na Esplanade Henri de France, w Eglise Saint Jean Baptiste de Grenelle, Maison de la Culture du Japon, Jardin Suspendu oraz siedzibie Radio France. W 18. dzielnicy możemy udać się na Bal Electro, do Chez Plumea, Moulin Rouge, l’Institut des Cultures d’Islam i Hasard Ludique. W 19. dzielnicy wpadnijcie do Rosa Bonheur, Pavillon Puebla, Cabaret Sauvage, Parc de la Villette, Filharmonii (Philharmonie de Paris), La Folie, La Rotonde Stalingrad, Trabendo. 20. dzielnica Paryża zaprasza z kolei do Kiosque à Musique du Square Édouard Vaillant, Studio de l’Ermitage i La Bellevilloise.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryska rzeka sekwanaMiędzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu