Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu

Stolica Francji zachwyca nie tylko swoimi zabytkami i pięknem miasta, ale także organizowanymi tam licznymi imprezami. Trwa właśnie Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu. Dzisiaj opowiadamy Wam o historii i przebiegu tego wydarzenia.

Salon poświęcony lotnictwu

W podparyskiej miejscowości Le Bourget, gdzie znajduje się poświęcone lotnictwu Muzeum Powietrza i Przestrzeni (fr. Musée de l’Air et de l’Espace) co dwa lata odbywa się Międzynarodowy Salon Lotniczy (fr. Salon international de l’aéronautique et de l’espace de Paris-Le Bourget). Początki tego cyklicznego wydarzenia sięgają roku 1908. To właśnie wtedy podczas Salonu Samochodowego w Paryżu (fr. Mondial de l’automobile de Paris) na wystawach zostały wystawione także samoloty. W 1909 roku w Grand Palais zorganizowano Salon poświęcony lotnictwu – odbyło się tam w sumie 5 edycji tego wydarzenia (ostatnia w roku 1913). 6. Salon miał miejsce dopiero w roku 1919, po zakończeniu działań wojennych. Od 1924 roku imprezę zaczęto organizować raz na dwa lata.

Swoje osiągnięcia w lotnictwie w czasie Salonu prezentowały firmy francuskie, ale także angielskie czy niemieckie. W kolejnych latach wystawców przybywało. W 1930 na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano maszyny z Polski – samoloty myśliwskie PZL P.6, którymi umiejętnie kierował w czasie pokazu pilot Bolesław Orliński. W 1938 roku polski bombowiec PZL. 37 Łoś został nagrodzony złotym medalem. Od 1949 roku pokazy zaczęto organizować na lotnisku Orly, od 1953 stałym miejscem urządzania salonów poświęconych lotnictwu jest lotnisko w Le Bourget, oddalonym od Paryża o 10 kilometrów. W roku 1957 swoje dokonania po raz pierwszy zaprezentował Związek Radziecki. Od roku 1961 oprócz samolotów podczas salonu prezentowano także dokonania techniki kosmicznej na przykład statki kosmiczne. W roku 1969 na wystawie pokazano samoloty Concorde i Boeing 747. W 1973 roku po raz pierwszy zaprezentowana samolot Airbus, był to Airbus A300. W 1985 roku po raz pierwszy swoje dokonania przedstawiła Chińska Republika Ludowa, a w 1993 Irlandia i Republika Południowej Afryki.

Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu

Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu, źródło:Georges Seguin, RuthAS/Wikimedia Commons

Wypadki i katastrofy

Niestety na kilku salonach doszło do poważnych wypadków i katastrof. W 1961 roku doszło do katastrofy amerykańskiego bombowca Convair B-58 Hustler – zginęły wtedy 3 osoby. Na kolejnym salonie rozbił się brytyjski samolot rozpoznawczy Hawker Siddeley P.1127. W 1965 roku rozbiły się dwa samoloty: amerykański Convair B-58 Hustler i włoski Fiat G.I., zginęło wtedy 10 osób. Czarna seria trwała także w czasie kolejnego salonu, podczas którego w katastrofie Fouga Magister zginęła 1 osoba. W 1973 radziecki Tu-144 doprowadził do największej katastrofy – zginęło wtedy aż 14 osób, a 28 zostały rannych. W 1977 roku w katastrofie amerykańskiego samolotu Fairchild A10A Thunderbolt zginęła 1 osoba. Po tym incydencie nie zdarzyły się już katastrofy z ofiarami śmiertelnymi, ucierpiały jedynie samoloty. Do wypadków doszło w roku 1981, 1983, 1985, 1989 oraz 1999.

Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu

W tym roku odbywa się 53. edycja imprezy. Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu potrwa od 17 do 23 czerwca 2019 roku. Oprócz zaprezentowania samolotów i nowinek technicznych będzie można podziwiać niezwykłe pokazy Air Show. Odbędą się także liczne wykłady, prelekcje oraz konferencje poświęcone tematowi lotnictwa.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fête de la Musique w Paryżukraj loary region francji