3. dzielnica Paryża – najciekawsze miejsca nieopodal Temple

Trzecia dzielnica jest pełna przepięknych, zabytkowych kamienic, dlatego przechodząc warto przyglądać się budynkom. To miejsce w Paryżu kojarzy się także z religią oraz kulturą żydowską. Znajdziemy tutaj synagogę, muzea oraz skwery i ogrody poświęcone Żydom.

3. dzielnica Paryża: Temple

Wybudowana w 1240 roku Temple była twierdzą zakonu templariuszy. To tutaj książę Filip IV Piękny więził między innymi Jacques’a de Molay. Po zakończeniu działalności zakonu, budynek stał się jedną z królewskich rezydencji. W XIV wieku mieszkała tu Klemencja Węgierska, wdowa po królu Ludwiku X, później w Temple rezydowali Ludwik Franciszek I Bourbon i Ludwik Antoni Burbon. Rezydencja była także miejscem, w którym odbywały się wydarzenia kulturalne. W 1774 roku miał tam miejsce koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta i jego siostry Marii Anny Mozart. W czasach rewolucji francuskiej Temple było więzieniem politycznym, przetrzymywano tu między innymi Marię Antoninę, Ludwika XVI i Ludwika XVII. Budynek rozebrano z rozkazu Napoleona Bonapartego.

Zabytki Paryża – miejsca religijnego kultu

W okolicy Temple znajduje się XVII-wieczny kościół świętej Elżbiety Węgierskiej (do czasów Rewolucji Francuskiej był to żeński zakon). Znajduje się tam bardzo wiele obrazów i fresków oraz podwójne organy. Kolejnymi przepięknymi miejscami są kościoły Saint-Nicolas-des-Champs i Saint-Denys-du-Saint-Sacrament. W tej dzielnicy poza kościołami znajduje się także najstarsza synagoga w Paryżu, synagoga Nazareth. Była to pierwsza świątynia żydowska, gdzie zamontowano organy (obecnie bardzo rzadko się ich używa). W synagodze jest także umieszczona tablica z nazwiskami wiernych parafii, którzy byli ofiarami Holokaustu.

Kulturowa strona

Numerem pierwszym na liście co warto zobaczyć w Temple jest przede wszystkim muzeum Pabla Picassa mieszczące się w Hôtel Salé. W dzielnicy znajdują się także Musée Arts et Métiers czy archiwa narodowe. Z pewnością warto udać się także do Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu. Można tam poznać historię Żydów na ziemiach francuskich począwszy od średniowiecza, ale także dowiedzieć się więcej o historii i kulturze żydowskiej na terenie Włoch. Jedna z sal muzeum jest poświęcone Chanuce – jednemu z najważniejszych żydowskich świąt. Możemy zobaczyć tam także makiety synagog, które znajdują się w Polsce, na Litwie czy na Ukrainie. Znajdziemy tam także tradycjonalne stroje i dowiemy się wiele o sytuacji Żydów przed oraz w czasie trwania II wojny światowej. W tej dzielnicy znajduje się także Instytut Szwedzki (rue Payenne 11).

Zabytki Paryża

3. dzielnica Paryża: Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu;  Mbzt/Wikimedia Commons

Odpoczynek w cieniu drzew

Doskonałym miejscem do odpoczynku są ogrody Saint-Aignan, które od 2007 zyskały nazwę ogrodów Anny Frank oraz square Émile-Chautemps (lekarza, deputowanego i ministra). Jeśli masz ochotę nieco się zrelaksować w przepięknym ogrodzie polecam wybrać się także na Square du Temple, gdzie kiedyś mieściła się historyczna twierdza. Znajduje się tam także pamiątkowa tablica poświęcona dzieciom, które między rokiem 1942 a 1944 zostały wywiezione i zamordowane w Auschwitz-Birkenau.

Historia 3. dzielnicy Paryża oraz mieszkających tam ludzi nie należy do łatwych, jednak nie możemy o niej zapominać, pomijać czy udawać, że nie istniała. To tu w czasie II wojny światowej były największe represjonowania, stąd deportowano ludzi i rozdzielano rodziny, które miały się już nigdy nie spotkać.

Dojazd:
metro 3 lub 4 stacja Réaumur – Sébastopol (kościół Saint-Nicolas-des-Champs, square Émile-Chautemps)
metro 3 lub 11 stacja Arts et Métiers (kościół Saint-Nicolas-des-Champs)
metro 3 stacja Temple (Temple twierdza oraz wejście do Square du Temple)
metro 3, 5, 8, 9, 11 stacja République
metro 4 lub 8 lub 9 stacja Strasbourg–Saint-Denis
metro 8 stacja Filles du Calvaire
metro 8 stacja Saint-Sébastien – Froissart (kościół Saint-Denys-du-Saint-Sacrament)
metro 8 stacja Chemin Vert (Instytut Szwedzki)
metro 11 stacja Rambuteau (ogrody Anny Frank)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Polacy w Paryżu