Place Vendôme – znany plac w Paryżu

Czy wiecie gdzie znajduje się Place Vendôme? Dzisiaj opisujemy dla Was to niezwykłe miejsce. Sprawdźcie jak tam trafić i co można tam podziwiać.

Historia Place Vendôme

Place Vendôme powstał za czasów Ludwika Wielkiego. Stworzono wtedy także kompleks Invalides, ale znacząco podupadła dzielnica Marais i okolice Luwru. Plac stworzono w latach 1687-1720 według projektu architekta J. Hardouina-Mansarta. Nazwa placu pochodzi od pałacu księcia Vendôme. Place Vendôme od wielu lat stanowi jeden z ośrodków eleganckiego Paryża z chęcią odwiedzanych przez najbogatsze osoby. Obecnie swoje siedziby mają tam najlepsze sklepy jubilerskie, domy mody i inne miejsca sprzedające artykuły luksusowe oraz oddziały znanych na całym świecie banków. Przy placu znajduje się hotel Ritz, jeden z gmachów Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dom, gdzie 17.10.1849 roku zmarł Fryderyk Chopin. Miejsce wielokrotnie służyło jako plener do kręcenia filmów. Plac możemy podziwiać w filmie Ariane z Garym Cooperem i Audrey Hepburn, produkcji Fantômas z Louis de Funès czy obrazie Place Vendôme z Catherine Deneuve.

Wygląd

Place Vendôme ma regularny kształt, doskonale wpisuje się w architekturę barokowego klasycyzmu. Wokół placu wzniesione zostały fasady, które podzielono na segmenty i sprzedano. Dlatego frontony budynków są identyczne, a wnętrza znacznie się od siebie różnią. W roku 1699 na placu postawiono posąg Ludwika XIV – zniszczono go w czasie Wielkiej Rewolucji, w 1792 roku. W latach 1806-1810 zbudowano kolumnę Vendôme.

Kolumna Vendôme

Kolumna Vendôme ma 44 metry wysokości i 3 metry w obwodzie, jest wzorowana na rzymskiej kolumnie cesarza Trajana. Elementy dekoracyjne zostały wykonane z brązu, z przetopionych armat austriackich i rosyjskich. Kolumnę zdobią płaskorzeźby ukazujące zwycięstwa Francuzów w latach 1805-1807. Na szczycie kolumny stał posąg Napoleona. W 1814 statuę zamieniono na lilię – symbol rodu Burbonów. W 1833 Ludwik Filip postanowił, że kolumnę ma zdobić Napoleon. Po 30 latach posąg zamieniono na kopię, oryginał możemy podziwiać w Luwrze. W czasie komuny paryskiej na wniosek malarza Gustave Courbet obalono kolumnę. Potem artysta został obarczony kosztami odbudowy kolumny na własny koszt, co całkowicie go wykończyło – zmarł niecało 3 lata później. Warto nadmienić, że wewnątrz kolumna posiada schody, które pozwalają na wejście na zwieńczającą budowlę platformę.

Dojazd:
Na plac można dojść w przeciągu 6-8 minut z różnych stacji metra:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
metro 8, 12 lub 14 Madeleine
metro 3, 7, 8 stacja Opéra
metro 3 stacja Quatre-Septembre
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 stacja Tuileries

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

église Notre-Dame-de-Compassion w paryżuplace des vosges