Legia Honorowa – historia odznaczenia

Pisząc o Francji nie można nie wspomnieć o najwyższym odznaczeniu państwowym. Sprawdźcie jaką ciekawą historię kryje Legia Honorowa.

Francuska Legia Honorowa

Order narodowy Legii Honorowej jest najwyższym odznaczeniem francuskim. Przynależność do Legii Honorowej oznacza osiągnięcie wybitnych osiągnięć. Mogą to być zasługi wojskowe lub cywilne, bezinteresowne działanie dla dobra narodu, zachowania obywatelski będące wzorem dla innych oraz długoletnia służba. Odznaczenie to jest nadawane wojskowym i cywilom, mężczyznom i kobietom, Francuzom jak i cudzoziemcom. Wręczenie orderu Legii Honorowej odbywa się 3 razy w ciągu roku – w Nowy Rok, Wielkanoc oraz w Święto Narodowe Francji (14 lipca). Dewiza orderu brzmi Honneur et Patrie (pl. Honor i Ojczyzna). Odznaczenie ustanowił Napoleon Bonaparte 19 maja 1802 roku. Początkowo Legia Honorowa miała 4 klasy (Legionisty, Oficera, Komendanta i Wielkiego Oficera). Podział ewoluował, zmieniały się nazwy konkretnych odznaczeń. Warto zaznaczyć, że Legia Honorowa powstała jako pierwsze odznaczenie krajów chrześcijańskich bez formy krzyża, a gwiazdy. Order narodowy Legii Honorowej przyznawano pod siedmioma systemami politycznymi – zazwyczaj zmieniano wygląd orderu.

Wygląd orderu

Niezależnie od panujących rządów zmianie nie podlegała podstawowa forma orderu. Jest to emaliowana dwustronnie pięcioramienna gwiazda, z ramionami krzyża maltańskiego jako promieniami. Między ramionami znajduje się z kolei wieniec laurowy. Do 1914 roku odznaki od I do IV klasy wykonywane były w złocie, później w pozłacanym srebrze. Każdy prezydent Republiki Francuskiej nosi miano Wielkiego Mistrza i zakłada odznakę Wielkiego Krzyża na łańcuchu składającym się z 16 złotych ogniw. Mimo że w zależności od czasów wygląd orderu się zmienia, wartości pozostają takie same.

Charakterystyka odznaczeń

Można uzyskać order Legii Honorowej przyporządkowany do jednej z pięciu klas. Członkami Legii Honorowej mogą być wyłącznie niekarani obywatele francuscy – 2/3 z nich to wojskowi, 1/3 cywile. Najniższym odznaczeniem, V klasy jest tytuł Kawalera. IV klasa nosi miano Oficera, a III Komandora. Odznaczonych orderami II klasy nazywa się Wielkimi Oficerami. Najwyższym odznaczaniem Legii Honorowej, I klasy, jest Krzyż Wielki. Order narodowy Legii Honorowej otrzymało wielu polaków, byli to prezydenci, premierzy, ministrowie, ambasadorzy, wojskowi, marszałkowie oraz prymas Polski. Pierwsze odznaczenie w 1807 roku dostał komisarz rządowy Ksawery Działyński. W późniejszych latach byli to między innymi Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski, Józef Beck, Edward Rydz-Śmigły, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Muzeum Legii Honorowej

Jeśli zainteresował Was ten temat polecamy odwiedzić w Paryżu muzeum Legii Honorowej (Musée national de la Légion d’honneur et des ordres de chevalerie). Znajduje się ono w Hôtel de Salm w 7. dzielnicy Paryża. Muzeum Legii Honorowej zostało otwarte w 1925 roku i ma w swoich zbiorach prawie 28 000 eksponatów. Na 1000 m2 prezentowane są zarówno wystawa stała jak i tymczasowa. Jest to jedyne muzeum na świecie poświęcone falerystyce, czyli nauce o orderach, odznaczeniach i odznakach.

Godziny otwarcia:
-środa-niedziela 13:00-18:00
-zamknięte 1 stycznia, 1 maja, Ascension, 15 sierpnia, 1 listopada, 24 i 25 grudnia
*ostatnie wejście o 17:30

Ceny biletów:
-wejście darmowe, można skorzystać także z darmowego audioprzewodnika

Adres:
2 rue de la Légion d’honneur, 75007 Paris

Dojazd:
metro 12 stacja Solférino
RER C stacja Musée d’Orsay

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

fête des vendanges de MontmartreÉglise Sainte-Élisabeth-de-Hongrie