Frankofonia i Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF)
Pewnie nie raz słyszeliście termin frankofonia. Co on jednak oznacza? Jaka wiąże się z nim historia? Dowiedzcie się więcej na temat frankofonii, języka francuskiego i Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Frankofonia i Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF)
Po raz pierwszy terminu frankofonia (jako określenie wspólnotę ludzi i państw, w których posługuje się językiem francuskim) użył w 1880 roku francuski geograf Onésime Reclus. OIF (fr. Organisation Internationale de la Francophonie, czyli Międzynarodowa Organizacja Frankofonii) założono 20 marca 1970 roku. Powstała ona na kształt Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Międzynarodowa Organizacja Frankofonii została stworzona przez rządy Francji, Belgii, Kanady i Szwajcarii. Celem organizacji jest promowanie kultury i języka francuskiego, pokoju i praw człowieka, a także wspieranie edukacji i współpracy. Obecnie organizacja zrzesza 88 krajów.
Działania OIF
Co warto wiedzieć o OIF? Organizacja ma własną flagę. Co dwa lata odbywają się zjazdy organizacji omawiające jej dalsze działania i podsumowujące osiągnięcia. Najbliższy zjazd w 2024 roku odbędzie się w Villers-Cotterêts, we Francji. Warto także wspomnieć, że od 1989 roku organizacja organizuje Igrzyska frankońskie (fr. Jeux de la Francophonie). Te zawody, tak jak wszystkie igrzyska, odbywają się co cztery lata. Nie są one stricte sportowe – odbywają się także konkursy w dyscyplinie artystycznej oraz popularnonaukowej. Startować w igrzyskach mogą jednak jedynie osoby z krajów członkowskich OIF. Z działalnością OIF związana jest także francuskojęzyczna stacja telewizyjna TV5Monde, na której stronie jest bezpłatny portal do nauki języka francuskiego. W 1990 roku na mocy porozumienia OIF z rządem Egiptu w Aleksandrii powstał francuskojęzyczny Uniwersytet Senghor (fr. Université Senghor d’Alexandrie).
Międzynarodowy Dzień Frankofonii i Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego
20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Frankofonii (fr. Journée internationale de la Francophonie) i Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego. To zawsze doskonała okazja do organizowania konkursów, testów, olimpiad czy konferencji o krajach frankofońskich oraz języku francuskim. Dni obchodzone są w wielu krajach na świecie – zarówno przez Francuzów, miejsca należące do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, ale także fascynatów historii Francji i języka francuskiego.
Język francuski – kilka ciekawostek
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii zbiera i analizuje dane dotyczące języka francuskiego, dzięki nim można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Jakich? Przede wszystkim tego, że język francuski uznano za 5 najpopularniejszy język na świecie (po mandaryńskim, angielskim, hiszpańskim i arabskim). Z kolei pod względem użycia w Internecie język francuski plasuje się na 4. miejscu. W języku francuskim porozumiewa się ponad 144 000 000 osób na całym świecie.
Główna siedziba Międzynarodowej Organizacji Frankofonii
Adres:
19-21 avenue Bosquet, 75007 Paryż
Dojazd:
RER C stacja Pont de l’Alma